הרב יונתן זקס
הרב יונתן זקסצילום: רויטרס

בלב מלחמת המפרץ, בתקופה בה איים סדאם חוסיין להשמיד חצי ממדינת ישראל והיו שעזבו את הארץ, בחר הרב זקס, רבה הראשי של אנגליה, להגיע לישראל כאות הזדהות.

בשבת, הוא התארח בישיבת הר עציון בה למדתי באותה העת. בליל שבת, העביר הרב לתלמידים עונג שבת, עם שירים, דברי תורה וסיפורים. לצערי, הערב היה קצר מהצפוי עקב אזעקות ששלחו את כולנו לחדר האטום.

אולם, אנקדוטה אחת מערב זה מלווה אותי עד היום הזה: הרב זקס סיפר לנו מה הביא אותו להיות רב בישראל. הוא התחיל את הקריירה שלו בכלל בעולם האקדמי, וערך מחקר על יחסם של הוגי דעות יהודיים מודרניים למספר שאלות יסוד בפילוסופיה יהודית. על מנת ללמוד על עמדותיהם, הוא הסתובב בעולם עם רשימת השאלות, וראיין הוגים שונים.

האדם האחרון אותו היה צריך לפגוש היה הרבי מליובביטש. לאכזבתו, על רשימת השאלות הכבדות ענה הרבי תשובות קצרות בנות מילים בודדות. הראיון הסתיים, אך אז פנה אליו הרבי בשאלה: "מה אתה עושה למען העם היהודי"? זקס החל לגמגם. הוא התחיל לומר: "תראה, במקום שאני מוצא את עצמי..." אך הרבי קטע אותו: " אתה לא מוצא את עצמך במקום מסוים, אתה שם את עצמך שם, ואם כן – מה אתה עושה למען העם היהודי?".

השאלה הנוקבת הובילה את הרב זקס למסלול חדש, של רב בישראל, ולבסוף רבה הראשי של אנגליה. התרשמתי עמוקות מיכולתו של אדם לאסוף את עצמו ולשנות את מסלול חייו.

כאשר אני מתבונן על חייו של הרב זקס, הם מעניקים לכאורה תשובה לשאלה רחבה עוד יותר: חייו הם מענה לשאלה "מה אתה עושה למען האנושות"? בלב תורתו של הרב זקס, מצויה התובנה שמשמעותה של דת היא להביא ברכה לעולם. הייעוד של אבותינו, אברהם יצחק ויעקב, הוא "ונברכו" - להביא ברכה למשפחות העולם. ייעוד זה הוא חלק מחזון הגאולה - שאני מאמין שמדינת ישראל היא חלק ממימושו: יש ייעוד לעם היהודי, שכולל הבאת תורה ואור לעולם. בדורנו, לא היה יהודי שהביא תורה זאת וערכים אלו בצורת מותאמת לאתגרי הזמן לעולם כמו הרב זקס זצ"ל.

למעשה, תורתו של הרב זקס, בה יש בשורה לאנושות כולה, היא בעצם תשובה עמוקה לשאלתו הרבי מליובביטש – "מה אתה עושה למען העם היהודי": התורה שהביא לעולם, מאפשרת לנו כעם היהודי לקיים את יעודנו ואת תפקידנו בצורה מלאה יותר. בכך, מעבר למה שנותנת תורתו של הרב זקס לאינספור יהודים שרואים אותו כמורם ורבם, היא מהווה גם חלק מסיפור הגאולה של עם ישראל, ההולך ומגלה את ייעודו בעולם.

למרות שלא חי בארץ הקודש, זכה הרב זקס לקחת חלק בסיפור גאולה זה.

יהי זכרו ברוך.

הרב ד"ר יעקב נגן הוא ראש מכון בליקלה לשיח בין דתי ובית המדרש 'ישראל האנושות' מבית רשת אור תורה סטון, ור"מ בישיבת עתניאל