בג"ץ השלטים:
"פגיעה בחופש הביטוי של ציבור שלם"

בית המשפט העליון דן בערעור המנהלי של פורום המזרח התיכון נגד עריית ת"א שהסירה את השלטים בהם נראים אבון מאזן והנייה על ברכיהם

חזקי ברוך - ערוץ 7 , כ"ב בחשון תשפ"א

שופטי בית המשפט העליון דנו היום (שני) בערעור שהגיש פורום המזרח התיכון-ישראל נגד פסק דינו של בית המשפט המחוזי בתל אביב, אשר אישר הסרת שלטי חוצות שפרסם הפורום על ידי עיריית תל אביב.

כזכור, בחודש פברואר השנה הורה ראש עיריית תל אביב-יפו, רון חולדאי, להסיר שלט חוצות שנתלה בתל אביב, בו נראים אבו מאזן ואיסמעיל הנייה כנועים, ולצדם הכיתוב "שלום עושים רק עם אויבים מובסים".

חולדאי כתב בפייסבוק: ''הוריתי להסיר שלט חוצות בעיר בו נראים מחמוד עבאס ואיסמעיל הנייה על ברכיהם, כאשר עיניהם מכוסות וידיהם מונפות לאות כניעה, ומעליהם מרחפים מסוקים וסביבם הרס וחורבן.

''התמונה מסיתה לאלימות המזכירה את מעשי דאע"ש והנאצים – שאיננו רוצים להימנות עימם. גם בתקופת בחירות יש קווים אדומים. אינני מתערב בפרסומים במרחב הציבורי – אבל הפעם הכללים נשברו. השפלתו של האחר איננה דרכנו", הוסיף ראש העיר.

בית המשפט המחוזי גיבה כאמור את עמדת ראש העיר, והפורום ערער על ההחלטה לבית המשפט העליון שקיים היום דיון בנושא.

במהלך הדיון התבטאו השופטים סולברג ושטיין על החלטתו של חולדאי. השופט סולברג אמר בין היתר בדיון כי "יכול להיות שראש העירייה קצת נסחף. הוא לא השריף של העיירה".

נציגת העירייה טענה כי השלטים מהווים פגיעה ברגשות הציבור, אך השופט אלכס שטיין ענה לה כי "יש להתייחס לרגשות הציבור כולו, לא רק זה שראש העיר מזוהה איתו".

נציגת העירייה טענה עוד כי מדובר בדיון תיאורטי, אך השופט שטיין השיב לה ואמר כי "זה לא תיאורטי במובן שבפעם הבאה ראש העיר לא יקבל ביקורת שיפוטית על החלטתו", והוסיף, "תסבירו לי איך ראש העיר מקבל ביקורת שיפוטית בפעם הבאה שהוא מחליט להוריד שלט".

עו"ד שמחה רוטמן שייצג את הארגון בדיון מסר לאחריו, "כל עוד החלטת ראש העיר בעינה עומדת היא מהווה למעשה "אפקט מצנן" כך שאנשים יפחדו לתלות שלטים או יעבירו לעיונו של חולדאי לפני תלייתם וזו דרך קצרה מאד עד שיהפוך לסותם הפיות של העיר".

עוד מסר רוטמן, "אנו טוענים שהזכות של ראש העיר להתערב בתכנים פרסומיים היא רק במקרים של חברות מסחריות ולא בנוגע לתכנים פוליטיים, מכיוון שתכנים פוליטיים מטבעם נועדו שלא להיות בהסכמה של כל הציבור ולכן זו זכות דמוקרטית שצריכה להישמר".

לאחר הדיון אמר אלכס סלסקי, חבר הוועד המנהל של הפורום, לערוץ 7, "מדובר כאן בפגיעה בחופש הביטוי של ציבור שבא ואמר שלא יהיה פה פתרון ולא יהיה שלום עד שנכריע את האויבים".

נציין כי במהלך הדיון לא התקבלה הכרעה ופסק הדין צפוי להינתן בהמשך.