גליק: מצפים לראות לוחות זמנים קשיחים

ועדת החוץ והביטחון של הכנסת קיימה היום (שני) דיון רביעי בנושא הנגשת מערת המכפלה, לנוכח העובדה שהפרויקט טרם יצא לפועל למרות המאמצים.

ח"כ קטי שטרית (הליכוד) אמרה בדיון, "בפעם הראשונה מאז כניסתי לכנסת אני שומעת שנושא הנגשת מערת המכפלה בלתי אפשרי והבירוקרטיה וארגוני השמאל לא יאפשרו לזה לקרות. בדיון הצהרתי כקבל עם ועדה, שלא אניח ולא ארפה עד שתושלם ההנגשה בפועל. כמו כן, דרשתי רציפות של הוועדה ולהתכונן לבג"צ שיוגש, ככל הנראה, נגד ההנגשה. סיכמנו שתוך 14 ימים על משרד הביטחון להציג לוחות זמנים להנגשה. לקראת שבת חיי שרה זה הזמן להוציא את המכרז לפועל".

יו"ר ארגון בצלמו, שי גליק אמר במהלך הדיון כי הגיע הזמן לסיים עם הסאגה הזאת, "אנחנו מברכים כמובן על קיום הדיון ועל כל ההבטחות. אבל מצפים לראות לוחות זמנים קשיחים. מדובר בפגיעה חמורה בזכויות אדם שמתרחשת יום יום שעה שעה. השבת נקרא בתורה על קניין המערה, הגיע הזמן שאכן מערת המכפלה תהיה שלנו אנחנו בעלי הבית של המקום תוך הזכות לכל אדם מכל לאום להתפלל במקום".

השר לשירותי דת, הרב יעקב אביטן, אשר השתתף בדיון, סיפר "אני רוצה לבשר לוועדה, כי ב"ה הצלחנו להשיג מקור תקציבי לחלקו של המשרד לשירותי דת בנושא החשוב של הנגשת מערת המכפלה".

לדבריו, "מדובר בכספים קואליציוניים שהשגנו עבור מבני דת, מהם הורתי להקצות מיליון וחצי שקלים למען פרויקט ההנגשה. זו בשורה חשובה עבור רבים המתקשים כיום לטפס את גרם המדרגות התלול ולהגיע למערה".

"כמו כן, הנחתי את הצוות המקצועי לזרז את ההליכים לאישור התקציב בממשלה ובחשב הכללי כדי שהפרויקט יצא לדרך במהירות", ציין.

עוד הוסיף השר אביטן: "את הסיור הראשון שלי כשר לשירותי דת ערכתי ביישוב היהודי בחברון ובמערת המכפלה, כי שם טמונים האבות הקדושים שלנו שהם הבסיס לכולנו. אני שמח שהוועדה הזו מתכנסת ערב פרשת חיי שרה, בה המונים נהגו בכל שנה לשבות במקום הקדוש. נמשיך לפעול למען חיזוק מערת המכפלה ואחיזתנו בעיר האבות".