גם במים חמים. מקלחת
גם במים חמים. מקלחת צילום: istock

צריכת המים בשבת מדוד חשמלי ביתי רגיל, 'בוילר', כרוכה בשתי בעיות הלכתיות, האחת 'בישול המים' הנכנסים כתוצאה מצריכת מים, האחרת 'הבערת גוף חימום'.

בתקופת החורף גדל הצורך במים חמים בעיקר בשביל מקלחות לתינוקות ולילדים. מכון צומ"ת ייצר פטנט ייחודי - 'פיקוד שבת לדוד החשמלי הביתי', אשר מאפשר שימוש במים החמים בשבת ללא כל חשש, בחותמת 'מהדרין'.

מהנדסי צומ"ת תכננו תרמוסטט אלקטרוני - 'תרמיסטור' רגיש, המגביל את טמפ' החימום של דוד החשמל הביתי לכ-40 מעלות בלבד. זאת במענה על האיסור ההלכתי של שימוש במים חמים שהורתחו בשבת. דרגת חימום זו קרויה "פחות מיד סולדת" ואינה נחשבת 'בישול' הלכתי ובהחלט מספקת את הצורך במים החמים.

כמו כן, פיקוד השבת מכיל במצב 'שבת' גוף חימום, הפועל מדי כרבע שעה למשך מספר שניות, זאת ללא תלות בטמפרטורת המים במיכל. באם טמפרטורת המים ירדה מתחת ל-40 מעלות, גוף החימום ימשיך לחמם את המים עד לטמפרטורה הרצויה. שיטה הלכתית זו קרויה 'המשכת המצב' והיא כשרה למהדרין לכל הדעות.

במכון צומ"ת מסבירים כי "בחרנו לעסוק בדוד חשמל ביתי לשבת, כיוון שאנו מכירים בצורך של משק הבית הפרטי במים חמים בימי החורף הקרים. כעת משהחורף מתקרב ומתעצם אנו רוצים לכבד את השבת ולהקל על הציבור ככל האפשר בברכת בריאות איתנה ורפואה שלמה".