"'להיערך להיאבק גם לבד בגרעין האיראני"

מנכ"ל 'הביטחוניסטים': לעמוד על המשמר בזירה האיראנית. להבהיר לביידן ולעולם שנפעל לסיכול הגרעין האיראני גם לבדנו.

שמעון כהן - ערוץ 7 , כ"ב בחשון תשפ"א

"'להיערך להיאבק גם לבד בגרעין האיראני"-ערוץ 7
תא"ל (במיל.) אמיר אביבי
צילום: באדיבות 'הביטחוניסטים'

תא"ל במיל אמיר אביבי, מנכ"ל תנועת 'הביטחוניסטים', מתייחס בראיון לערוץ 7 למשמעות השינויים בבית הלבן לפעילות הביטחונית והפוליטית כאן בישראל.

"נצטרך לשפוט את ממשל ביידן לא על פי ההיסטוריה שלו אלא על פי מעשיו", אומר אביבי הסבור כי בסופו של יום יהיה לביידן "קשה למחוק את ארבע השנים שעברו להתעלם מכל השינויים שחלו במזרח התיכון. הוא יצטרך להתמודד דרך חשיבה בסיסית שונה אבל עם מציאות אחרת, ואנחנו נצטרך להיות על המשמר ולשמור על האינטרסים שלנו. ישראל במצב שבו יש לה יכולת להביא לכך שארה"ב תאמץ את התפיסות הבסיסיות שלה, ולכן אין שום סיבה לסגת אחורה".

"חשוב שממשל ביידן ילמד מהטעויות של ממשל של אובמה, שהטעות הגדולה בהם הייתה החיבור לגורמים הרדיקאלים, לאחים המוסלמים, לקטאר ולאיראן במקום הסונים המתונים. ביידן פוגש קואליציה ישראלית סונית מתונה שהולכת ומתרחבת ועוד תתרחב. אני מאמין שהסעודים יאמרו לו שבמקום לחברו לאיראנים ולטורקים תחבור לקואליציה הישראלית סונית ותביא לחתימה על הסכמי שלום. וביידן יתקשה לוותר על הכיוון הזה".

באשר לדאגה במדינות המפרץ ובסעודיה מכניסת ביידן לבית הלבן וכוונותיו לשוב לתכנית הגרעין האיראנית, אומר אביבי: "אין ספק שמדינות המפרץ מאוימות קיומית משינוי המדיניות האמריקאית. אם האמריקאים יזרימו כסף ויאפשרו לאיראנים להשתולל כמו שהיה לפני ארבע שנים זה יסכן את קיום המשטרים במפרציות ולכן הם בחשש מאוד גדול".

"יש כאן ממשל שדוהר לכיוון הגרעין. האיראנים פיתחו יכולות העשרת אורניות בקצב הרבה יותר מהיר והם יכולים בתוך כמה חודשים להגיע לייצור של פצצה או שתיים. מתחילת השנה בכל חודשיים שלושה יוצאות התראות של אמ"ן על קצב ההתקדמות האיראני אל הגרעין והסנקציות לא משיגות את הקצב הזה", אומר אביבי הסבור כי במציאות שכזו "ישראל צריכה להיות מוכנה לטפל באתגר הגרעיני בכוחות עצמה, ולשדר לארה"ב, כמו בתקופת אובמה, שלא נאפשר לחצות את הקו הזה. יש לאיראנים נחישות להגיע לגרעין וארה"ב צריכה להבין את זה. עדיף שזה יהיה בעזרת האמריקאים ובעזרת סנקציות, אבל אם יש משהו שצריך לעמוד בו על המשמר הוא הנושא האיראני".

באשר לחזון החלת הריבונות בו דוגלת תנועתו, הביטחוניסטים, אומר אביבי כי "ביטחון ישראל מחייב שהבקעה תמיד תהיה בידינו והתיישבות משמעותית ביהודה ושומרון ועל בסיסה נאפשר שליטה ביטחונית שלנו, גם אם נותנים לפלשתינים ממשל עצמי כמו שיש להם. זו מציאות שישראל חייבת אותה כמציאות קיומית ונצטרך לעמוד על זה על רגליים אחוריות. זה יכול לקרות בריבונות מעשית של התיישבות כמו מול ממשלים פחות אוהדים או בדרך אחרת, אבל אסור שנוותר על האינטרסים שלנו ולא משנה מה תהיה עמדת ממשל ביידן. אנחנו צריכים להבהיר לעולם שלא לא נכניס את עצמנו לסכנה קיומית כדי לקדם פתרון מסוים כשיש מספיק פתרונות אחרים".

על כך שבעיני ביידן הפתרון הוא אך ורק שתי מדינות לשני עמים, אומר אביבי כי "גם טראמפ דיבר על שתי מדינות, אבל זו מדינה בנוסח רבין ונתניהו, אוטונומיה פלוס. לישראל אין בעיה עם שתי מדינות אלא עם סוג המדינה והגודל שלה. על זה הדיון. אי אפשר להגיד שתכנית טראמפ היא לא תכנית שתי מדינות וגם בה הייתה הבקעה בידינו והיה מדובר בחיזוק ההתיישבות".