רופא שיניים
רופא שינייםשאטרסטוק

תחזית: בשנה הקרובה, גם אתם צפויים ככל הנראה לבקר אצל רופא השיניים, או אפילו לעבור טיפול דנטלי. כדי לשמור על בריאות השיניים שלכם ולשקם את מה שדורש שיקום, אתם לא יכולים להתפשר בטיב רופא השיניים שיעמוד לשירותכם. באמצעות חיפוש נכון ושמירה על כמה כללי אצבע, תוכלו לקבל את ההחלטה הנכונה עבורכם

אין צל של ספק שאדם ששומר על בריאות השיניים שלו, מגיל צעיר ובאופן הדוק ככל שניתן, עשוי להפחית למינימום האפשרי את בעיות השיניים וביקוריו אצל רופא השיניים. אלא שבהרבה מאוד מקרים, יש פער לא קטן בין הרצוי לבין המצוי. בעיות שיניים הן נחלתו של כל אדם, כשגם למען השמירה על בריאות השן נדרש לראות רופא שיניים אחת למספר חודשים לפחות.

הנתונים שמראים: ביקור אצל רופא שיניים הוא צורך הכרחי

המרכז האמריקאי לבקרת מחלות ומניעתן, CDC, פרסם למשל שבשנים 2016-2013 כ-17% מהילדים בגילאי 19-5, וכ-31.5% מהמבוגרים בגילאי 44-20, סבלו מבעיות שיניים בלתי מטופלות. אחוז הביקור במרפאה גבוה אף הוא, כאשר ב-2019 ביקרו כ-65% מבין הבוגרים האמריקאים במרפאת שיניים פעם אחת לפחות. בקרב ילדים ונערים, האחוז ב-2017 היה גבוה יותר (כ-85%). למרבה הצער, טרם נעשה בישראל סקר מקיף ומהימן של בריאות הפה, אבל סביר להניח שהנתונים דומים אם לא חמורים יותר.

אחרי שהבנתם מדוע חשוב לראות רופא שיניים, עולה השאלה כיצד מומלץ לעשות זאת. עיקר האתגר הוא לבחור רופא שיניים שיהיה מקצועי, מנוסה ובקיא בטיפול הספציפי במידה הרבה ביותר. זוהי השאיפה בכל אחד מהמקרים, אולם למרבה הצער פועלים גם בישראל רופאי שיניים שאינם מקצועיים מספיק, או אפילו חסרה את ההכשרה הרשמית הדרושה למתן סוגים שונים של טיפולים.

כך מצמצמים את האפשרויות

בישראל מספר לא מבוטל של רופאי שיניים – למעשה, שיעור רופאי השיניים לנפש בישראל הוא מהגבוהים במדינות המערב – כך שעליכם להשקיע מאמצים בבחירה נכונה של רופא שיניים. הבדיקה הראשונית יכולה להיעשות על בסיס גיאוגרפי, כלומר, בהתאם למקום המגורים או העבודה שלכם. ככל שהמרפאה ממוקמת באזור קרוב ונגיש יותר, כך צפוי להיות פשוט יותר להגיע לטיפולים וכמובן שגם להתמיד בהם.

ניקח לדוגמה את המקרה של רופאי שיניים בירושלים. בירת ישראל, שהיא גם העיר הגדולה ביותר בה, מציעה מאות רופאי שיניים ומספר לא מבוטל של מרפאות. במילים אחרות: אם אתם מתגוררים או עובדים בעיר, רופא שיניים בירושלים הוא הבחירה המובנת מאליה עבורכם. הבעיה, אם אפשר לקרוא לה ככה, היא שבין כל הכמות הזו אתם חייבים לחפש איכות.

הכלים לבחירה נכונה של רופא שיניים

המיקום של רופא השיניים מהווה מטבע הדברים שיקול בבחירה, אבל ברור שלא אחראי לבצע את הבחירה רק על סמך פרמטר זה. עליכם לבדוק קודם כל שהרופא רשום במאגר בעלי הרישיון במקצוע של משרד הבריאות. אם הוא מבצע טיפולים מורכבים, למשל השתלת שיניים ביום אחד, נסו להתעניין מהי ההכשרה שיש לו בתחום.

באשר לסל הטיפולים, מיותר אולי לציין שחלק גדול מטיפולי השיניים יכולים להתבצע על ידי כל רופא שיניים באשר הוא. אחרים, לעומת זאת, דורשים כבר התמחות ספציפית, ידע וציוד שאינם נחלתו של כל רופא: יישור שיניים, השתלות מורכבות, טיפולים אסתטיים וכן הלאה. במקרים רבים מומלץ לבחור מרפאת שיניים שיכולה לספק מכלול שירותים תחת קורת גג אחת, בהנחה שהיא עשויה להקל עליכם ואף להוזיל את העלויות.

חשוב שתהיה התאמה של המרפאה לאוכלוסיית היעד של הטיפולים. רופא שיניים לילדים למשל חייב להיות מנוסה בטיפול עם האוכלוסייה הרגישה הזו, בעיקר בכל הנוגע לדרכי התקשורת עם הילדים, לשיטות הרגעה המתאימות להם או אפילו ביצירת האווירה הנעימה ביותר במרפאה.