"נשים יכולות לשרת בסיירת, יש לזה מחיר"

הפיזיולוג הראשי של צה"ל לשעבר, פרופ' חלד, קובע כי הסיכוי של נשים לוחמות להיפצע הוא גבוה, אך קורא לא להוריד את הרף בהכשרה.

תגיות: צה"ל נשים
ערוץ 7 , כ"ג בחשון תשפ"א

חיילות בתרגיל. ארכיון
חיילות בתרגיל. ארכיון
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

על רקע הדיון בבג"ץ אודות העתירה לאפשר לנשים לשרת בכלל היחידות הלוחמות בצבא, מי ששימש בעבר כפיזיולוג הראשי של צה"ל, פרופ' סא"ל (במיל') יובל חלד, מנסה להסביר את המורכבות הגדולה שלדעתו רבים לא נותנים עליה את הדעת.

"יש נשים שמסוגלות לשרת בכל היחידות המיוחדות", אמר חלד בראיון לעיתון 'ישראל היום'.

לצד זאת הוא מדגיש, "חשוב לדעת שבאופן כללי, מבחינה פיזיולוגית, הסיכון של נשים להיפצע או לנשור הוא גבוה הרבה יותר מאשר הגברים".

חלד הוא מומחה לפיזיולוגיה של מאמץ ואיש אקדמיה המרצה במוסדות שונים. במשך 18 שנה הוא שירת כחוקר בכיר ביחידה לפיזיולוגיה בצה"ל, ולאחר מכן כפיזיולוג הראשי מטעם חיל הרפואה. ב-2016 פרש מהצבא. כיום הוא משמש בין היתר כיועץ לצבא האמריקני בנושא שילוב לוחמות ומעיד על עצמו כמי שמכיר את הנושא גם בצבאות נוספים.

"הסיכוי של אישה בממוצע להגיע להישגים הפיזיים שאליהם מגיע הגבר הוא נמוך משמעותית. הכושר הגופני המרבי שאישה יכולה להגיע אליו בהקשרים של כוח, סיבולת, מהירות וכדומה נמוך ב-20-30% מיכולות הגבר. הפוטנציאל לייצר לוחמת ברמה של גבר הוא נמוך יותר.

״האם זה אומר שאין נשים שיכולות לעשות את זה? לא. יש נשים שמסוגלות אבל השאלה המקצועית שצריכה להישאל היא האם מערכת גדולה כמו צה"ל, שהתפקיד העיקרי שלה זה לנצח במלחמה, צריכה להשקיע בכך ולקחת אחריות גם על רוב הנשים שינשרו על רקע של פציעות ועוגמת נפש", הוא אומר.

את ההבדל בסיכויי ההצלחה של נשים וגברים הוא תולה במבנה הגוף השונה שבין שני המגדרים. "התגובה הפיזיולוגית של גבר לאימון וסטרס היא שונה מזו של אישה. מבנה הגוף הבסיסי של הגבר מאפשר לו אגרסיות, פיתוח מסת שריר, מהירות ומרכז כובד טובים לאין ערוך מאשר רוב הנשים".