הכדורגל הישראלי נפרד מהליגה האירופית

ההתאחדות לכדורגל הודיעה כי קבוצות ישראליות לא ישחקו עוד בליגה האירופית אלא במפעל הכדורגל החדש השלישי בחשיבותו - הליגה האיזורית

נרי וייס - ערוץ 7 , כ"ג בחשון תשפ"א

הכדורגל הישראלי נפרד מהליגה האירופית-ערוץ 7
מכבי מול ויאריאל בשבוע שעבר. לא יקרה שוב?
צילום: האתר הרשמי של מכבי ת"א

הכדורגל האירופי משנה את החוקים. אחרי שנים לא מעטות שמדברים בכירי קבוצות הכדורגל העשירות והמפוארות ברחבי אירופה על הרצון ליצור שינוי ולהקים מפעל עצמאי משלהם, מעין מועדון סגור בדומה לזה הנהוג במפעל הכדורסל היוקרתי, היורוליג, נראה כי הרגע הזה מתקרב בצעדי ענק ומי שאחראית לזה היא לא אחרת מאשר אופ"א.

בארגון הכדורגל האירופי חששו מכך שקבוצות בכירות ועשירות יקימו מפעל כדורגל משלהן ויעזבו אותה, והחליטו להקים מפעל חדש שיתאים את עצמו לקבוצות בדרג הנמוך יותר.

המפעל החדש יכלול 32 קבוצות רובן ממדינות קטנות וזניחות, כאשר המנצחת בו תקבל כרטיס אוטומטי לשלב הבתים של הליגה האירופית.

עד כמה זניחות וקטנות? לדוגמא - ליגת העל הספרדית תשלח למפעל החדש את מי שתסיים את העונה במקום השישי בטבלה והליגה האנגלית תשלח את זוכת הגביע, אך שתיהן ישחקו במפעל האירופי החדש רק בשלב הפלייאוף ולא יקחו חלק כלל בכל שלב הבתים.

אחת מאותן מדינות שיעברו לשחק במפעל האירופי הקטן והזניח היא ישראל כשהיום (שלישי) הודיעה ההתאחדות לכדורגל לקבוצות הליגה, במה שמהווה עבורן מכה קשה הן תדמיתית מאשר שזה יקשה עליהן לשכנע שחקנים זרים צעירים או בעלי ניסיון מוכח באירופה, להגיע לישראל, והן כלכלית כאשר תהיה ירידה בהכנסות משמעותית בין היתר מכיוונם של זכויות שידור, כרטיסים למשחקים וספונסרים.

אז איך זה יעבוד? משחקי סיבוב המוקדמות השני של המפעל ייערכו ב-22 ביולי בשנה הבאה וישתתפו בו מחזיקת הגביע יחד עם הקבוצות שסיימו את העונה במקומות 2 ו-3. האלופה כמובן תתמודד כרגיל בשלב מוקדמות ליגת האלופות.

אם מחזיקת הגביע תזכה גם באליפות, הקבוצה הנוספת שתשתתף במוקדמות הליגה האיזורית תהיה הקבוצה שתסיים במקום הרביעי ולא המפסידה בגמר הגביע. אם מחזיקת הגביע תדורג בסיום העונה במקומות 2 או 3, הקבוצה שסיימה רביעית תקבל כרטיס למפעל ולא המפסידה בגמר הגביע.

הקבוצה שתזכה באליפות בישראל תשחק כרגיל במוקדמות האלופות ואם תודח בסיבוב הראשון היא תנשור לליגה האיזורית. אם בשני אז לליגה האירופית.

כאמור, המפעל יכלול 32 קבוצות שיחולקו לשמונה בתים. הראשונה בכל בית תעלה לשמינית הגמר, כששמונה הקבוצות שיסיימו במקום השני ישחקו בפלייאוף מול שמונה הקבוצות שיסיימו במקום השלישי בבתי הליגה האירופית עם המאזן הטוב ביותר מבין ה-12. שמונה המנצחות שם יעלו לשמינית הגמר.

המשחקים ייערכו בימי חמישי בשעה 17:30 שעון ישראל ונראה כי הכדורגל האירופי משנה את פניו ואת החוקים. החלום האירופי של הקבוצות הישראליות מתרחק עוד יותר.

‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il