שידור חי:
נתניהו רומז: עוד הסכמים בדרך

במליאת הכנסת מתקיים דיון בהסכם השלום עם בחריין לפני ההצבעה על אישורו. בני גנץ לנתניהו: יודעים שהתקציב מוכן, זה הזמן לאשרו.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , כ"ג בחשון תשפ"א

מליאת הכנסת מכונסת בצהריים (שני) לישיבה מיוחדת לאישור הסכם השלום בין ישראל ובחריין.

הדיון צפוי להימשך שעות ארוכות בשל העובדה שנרשמו אליו יותר מ-70 חברי כנסת שיוכלו לנאום 4 דקות כל אחד.

יו"ר הכנסת, ח"כ יריב לוין, פתח את הדיון ואמר, "הדרך לשלום אינה עוברת דרך ויתורים על חלקי מולדת, אינה עוברת דרך פשרות עם הטרור. אני תקווה כי עקרונות אלו ינחו כל ממשל בארה"ב וכל ממשלה בישראל, כדי להבטיח את ביטחון האזור, כדי להגיע לשלום אמת".

עוד הוסיף, "זהו הישג היסטורי עצום. זו יצירה של מזרח תיכון שונה, מזרח תיכון ששלום אמת הופך בו מחלום – למציאות יום יומית. העובדה שאנו זוכים לקיים דיון לאישור הסכם שלום בפעם השנייה בתקופת כהונת הכנסת ה-23, ובתוך זמן קצר כל כך, היא זכות גדולה. זכות חסרת תקדים. חתימת הסכם השלום עם בחריין, לא הייתה מתאפשרת ללא החזון וללא המאמץ העצום שהושקע בנושא זה על ידי ראש הממשלה בנימין נתניהו, על ידי נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ועל ידי הצוותים המסורים שעבדו לצדם".

"חתימת ההסכמים עם איחוד האמירויות הערביות ובחריין, מוכיחה עד כמה חשוב להסתכל באופן מפוכח על המציאות באזורנו. עד כמה חשוב להכיר בכך שהדרך לשלום אינה עוברת דרך ויתורים על חלקי מולדת, אינה עוברת דרך פשרות עם הטרור, ואינה יכולה לעבור דרך שלילת זכויותינו הנצחיות, והבלתי ניתנות לערעור, על כל חלקי ארצנו. אני תקווה כי עקרונות אלו ינחו כל ממשל בארה"ב וכל ממשלה בישראל, כדי להבטיח את ביטחון האזור, כדי להגיע לשלום אמת", דברי לוין.

ראש הממשלה בנימין נתניהו פנה לרשימה המשותפת ותוך כדי רמז שצפויים הסכמים נוספים. "אני רוצה לפנות לחברי הרשימה המשותפת, אתם הצבעתם נגד ההסכם עם איחוד האמירויות. היום יש לכם הזדמנות לתקן, אבל אם לא היום - ניתן לכם בקרוב עוד הזדמנות לתקן".

הוא התייחס לביקורת על התנהלותו מול האמריקנים מצד האופוזיציה. "שמעתי את יו״ר האופוזיציה לפיד אומר בפומפוזיות מלאת חשיבות עצמית שאני ״הזנחתי את הקשרים עם המפלגה הדמוקרטית״. 38 שנים אני משקיע מאמצים בלתי פוסקים בחיזוק יחסינו עם ארה״ב עם שתי המפלגות, עם הנשיאים, הקונגרס, הסנאט, עם מאות ראיונות בטלוויזיה וברדיו מימין ומשמאל. הוא יסביר לי איך לשמר את הקשר? זה אבסורד".

הוא התייחס גם לתוצאות הבחירות בארה"ב. "ההתפתחויות ההיסטוריות מתוות את הדרך הנכונה לאזור כולו. עבדנו קשות וארצות הברית עמלה קשות כדי לסייע ואני מקווה שתמשיך בכך. אני רוצה להודות לידידינו הגדול דונלד טראמפ על כך. אני מברך על כך שידידי ג'ו ביידן וקמלה האריס בירכו על הסכמים אלה. אני גאה מאוד שלמרות חילוקי הדעות עם הנשיא אובמה הגעתי איתו להסכם על חבילת סיוע בגובה של 138 מיליארד דולר - הגדולה בהיסטוריה. מה שאני רואה נגד עיניי זה לא דמוקרטים ולא רפובליקנים. וכך אמשיך לעשות גם עם הממשל האמריקני הבא. כך צריך לנהוג ראש ממשלה בישראל. בתבונה, באומץ לב ובזקיפות קומה של אדם שנאבק למען עמו, ארצו ומדינתו".

נתניהו סיפר על היחסים האישיים עם הנשיא הנבחר. "אני מקיים קשר חם וארוך שנים עם ג'ו ביידן, שוחחנו הרבה מאוד פעמים". נתניהו סיפר כי ביידן ניחם אותו על מות אביו - והוא ניחם את ביידן עם פטירת בנו בו: "לא אשכח את הרגעים שחרוטים בזיכרוני ובליבי: יש דברים שהם מעבר לפוליטיקה ולדיפלומטיה. חיזוק התמיכה הדו-מפלגתית בישראל הוא נדבך חשוב במדיניות שלנו. אני רואה חשיבות עצומה להסביר את מדיניות ישראל לשני צדי הבית, אבל אני לא רק מסביר את עמדות ישראל אלא גם עומד עליהן. ואין שום הבדל אם זה ממשל רפובליקני או דמוקרטי".

ראש האופוזיציה יאיר לפיד הגיב לדברים ואמר, "הנסיון של נתניהו לטעון שהוא שמר על יחסים טובים עם הדמוקרטים הוא מביך. הניתוק שלו ממה שקורה בשנים האחרונות בארה״ב כל כך גדול שהוא לא יודע מה אומרים הדמוקרטים והממשל החדש על מי שהקים את ״רמת טראמפ״ באמצע מערכת בחירות סוערת בארה״ב".

"נתניהו לקח הימור לא מחושב וסיכן את מערכת היחסים המיוחדת של ישראל וארה"ב. רק ממשלה חדשה תוכל לתקן את זה", הוסיף לפיד.

שר הביטחון בני גנץ פנה במהלך נאומו אל ראש הממשלה. "אדוני ראש הממשלה, אנחנו מדברים פה גבוהה-גבוהה על השלום עם מדינות באזורינו, הגיעה העת שנדבר גם על שלום בתוכנו. אני חברתי אליך כשותף במאבק למען חייהם בריאותם ופרנסתם של אזרחי ישראל, ולא כאל שותף לפשע כלכלי וחברתי נגדם. אני ואתה יודעים היטב שבאוצר כבר קיים תקציב כמעט מוכן לשנת 2021, לא אתן יד למנוע אותו.
שנינו יודעים ששעון החול הולך ואוזל".

"בידך למנוע את האסון הכלכלי והחברתי, ולעשות את הדבר הנכון למען אזרחי ישראל. בנושא הזה לא יהיה גורם חיצוני שיכווין אותך", דברי גנץ.

שר החוץ גבי אשכנזי ציין כי "הסכם השלום עם ממלכת בחריין אותו אנו מביאים לכנסת היום, הוא אבן דרך נוספת בדרך להרחבת מעגל השלום והנורמליזציה באיזור כולו. הסכמים אלו, עם איחוד האמירויות, בחריין וסודן הביאו לפתיחת חלון הזדמנויות למדינות רבות, המבקשות, בתקופה זו, להצטרף למעגל השלום והנורמליזציה ולשינוי האווירה והשיח המתחולל באזורנו".

"מדינות, שעד לא מזמן סירבו להכריז ולהכיר בירושלים כבירת ישראל, מבקשות לחזק את יחסיהם הדיפלומטיים עם ישראל, לחזק קשרי כלכלה ומסחר, ואף שוקלות להעביר שגרירויותיהן לירושלים. לפני מספר ימים, בשיחתי עם שר החוץ של הרפובליקה הדומיניקנית, עידכן אותי עמיתי, כי הרפובליקה הדומיניקנית שוקלת להעביר את השגרירות שלה לירושלים. לפני שבוע בדיוק, בעת ביקור שר החוץ של מלאווי בלשכתי בירושלים, הכריז שר החוץ, כי בכוונת מלאווי להיות המדינה האפריקאית הראשונה להקים שגרירותה בבירתנו. אני מאמין שבקרוב מאוד נראה מדינות נוספות מצטרפות למאמץ ההכרה בירושלים כבירת ישראל", הוסיף.

לדבריו, "מעגל הנורמליזציה לא פוסק רק בהכרה פורמלית ובניית שגרירויות. הסכם הנורמליזציה פתח חלון הזדמנויות אדיר לפיתוח ולקידום שיתופי פעולה כלכליים ומסחריים בעלי היקף רחב ותרומה אדירה לכלכלת ישראל. יחסי שותפות בתחומי הכלכלה, הביטחון, הבריאות, הטכנולוגיה, החקלאות, והתיירות ולביסוס רשת יחסים מתקדמת, שתשנה את עתידנו לבלי היכר".