מתנחלים בדובאי

משלחת אנשי עסקים יצאה לדובאי בהובלת ראש מועצת שומרון יוסי דגן שהכריז על ייצוא טכנולוגיה להתפלת מים מהשומרון לאיחוד האמירויות.

עדו בן פורת - ערוץ 7 , כ"ג בחשון תשפ"א

ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן נחת לפני מספר ימים בדובאי בראש משלחת של מנהלי מפעלים, חברות ואנשי עסקים מהשומרון.

השומרון היא הרשות המוניציפאלית הראשונה בישראל שהגיעה לדובאי בראש משלחת עסקית, ועשתה זאת בטיסה המסחרית הראשונה שיצאה מנתב״ג לדובאי.

בין התעשיינים שהצטרפו למשלחת: בועז שיצר - מנכ״ל חברת AST המספקת פתרונות טכנולוגים להתפלת ומחזור מים בכל העולם, משה לב רן - סמנכ״ל חברת טוויטו פלסט מאיזור תעשייה ברקן המתמחה בייצור אביזרים למיזוג אוויר וחסכון באנרגיה, ויאיר וולוביץ' המייצג 30 חברות אגרונומיה ופיתוח גידולים בארץ ובראשן בשומרון וכן נציגות של החברה המרכזית לפיתוח שומרון, מנכ"ל המועצה אמיתי רויטמן שמקים בחודשים אלו את החברה העירונית הכלכלית של השומרון.

במרתון פגישות עסקיות שקיימה המשלחת בראשותו היא נועדה עם כ-20 אנשי עסקים ונציגי חברות גדולות בתחומי החקלאות, ההדברה והפלסטיקה, וכן עם חברות המעוניינות בטכנולוגיות לגידולים בתהליכים מהירים, זאת בשל משבר הקורונה שאילץ גם את איחוד האמירויות להסתמך על גידולים מקומיים. עוד יפגשו הישראלים עם נציגי חברות הדברה ועם חברות השקעה מהגדולות והחזקות באיחוד האמירויות.

אנשי העסקים מהשומרון שמעו מהאמירתים על הצרכים הייחודיים לאיזור ודנו עימם בשיתופי פעולה בעיקר בתחומי האגרונומיה, הגידולים והתפלת המים.

"השומרון עומד בחזית גם בתחומי התעשייה והמסחר, חלוץ ברקימת קשרים ויצירת שיתופי פעולה בינלאומיים", מסביר יוסי דגן ראש המועצה האזורית שומרון. ״האסטרטגיה של השומרון היא להוביל בכל מקום, להיות הראשונים בכל הזדמנות - לבניין השומרון ופיתוח השומרון, הבנייה הכבישים והכלכלה הם אלה שמניעים את פיתוח מדינת ישראל בכלל והשומרון בפרט.

״בתפיסתי חלק משמעותי מתפקידי המועצה האזורית שומרון הוא ליצור את מנועי הצמיחה הכלכליים, את הייצוא ואת המינוף העסקי הן ברמת הישובים והן ברמת התעשייה. התעשייה בשומרון צריכה לקבל מהמועצה את השירות הטוב ביותר גם בפתיחת שווקים חדשים לייצוא ולקדם את הקשרים הכלכליים, לטובת כ-300 חברות היושבות בשומרון שלהן ייצוא שנתי של מאות מליוני דולרים בשנה.

דגן סיפר ״יש כאן הזדמנות לשני הצדדים להרוויח משיתופי פעולה שיכולים להווצר מהנורמליזציה מול שכנה אסטרטגית וחשובה כל כך. איחוד האמירויות היא מדינה מתקדמת בחזית הפיתוח וההשקעות לכבוד לנו לייצר עמם קשרי מסחר ותעשייה".

איש העסקים האמירתי יוסוף ביידון: "בשמי ובשם הקולגות שלי אני רוצה לברך את ראש המועצה האזורית שומרון, ואת המשלחת שפגשה אותנו היום, זהו כבוד, בעיקר לאחר שנחתם הסכם השלום עם ישראל. זהו רגע מרגש עבור כולנו, תודה לאל על מנהיגינו שהביאו אותנו למקום הזה.

״אנו מודים להם על כך שהם הפכו את המפגש הזה לאפשרי. לא הייתי מאמין שאני אזכה לחזות בדבר הזה בחיי. בשבילנו אחים ואחיות משני הצדדים, מישראל ודובאי יושבים סביב אותו שולחן. זה כבוד גדול. יש לדבר הזה גם משמעויות כלכליות וכן משמעויות בתחומי הרפואה. ללמוד זה מזה ולהרוויח זה מזה.

״ההבנה של מה שקורה בשומרון ומגוון האנשים שחיים שם, הדו קיום שמתקיים שם בין ערבים וישראלים שעובדים זה לצד זה, באותם מפעלים, מרוויחים את אותם משכורות חוגגים יחד חגים ועובדים זה לצד זה, זהו כבוד גדול להיות כאן לצד ראש מועצה אזורית שומרון שמקדם את כל זה".

עבדולה אל סאווידי, בכיר בחברת National בדובאי: "זהו כבוד עבורי להיות כאן, לפגוש את המשלחת הישראלית הראשונה לאיחוד האמירויות ודובאי, אני בטוח שיהיו כאן שיתופי פעולה כלכליים בכל התחומים. תודה רבה שהגעתם לכאן".

בשומרון ישנם שלושה איזורי תעשייה, בהם מאות חברות ועסקים המגלגלים מאות מיליוני שקלים בשנה, מייצאים את התוצרת לעולם כולו, מעסיקים ישראלים לצד פלסטינים שעובדים זה לצד זה בתנאים שווים ועוסקים בתחומי הפלסטיקה, המחזור, המתכת והאלקטרוניקה ובתחומי הפיתוחים הטכנולוגים השונים.

הטיסה המסחרית הראשונה מתל אביב לדובאי בה יצאה המשלחת העסקית מהשומרון היא טיסה של חברת Fly Dubai שאורגנה ע"י חברת סאבה האמירתית וגאיה תיירות ושווקה ע"י איש התיירות אפרים קמיסר ובליווי היועץ האסטרטגי קובי סלע.