רוח אובמה חוזרת באצטלת ביידן

ביידן יחזיר לבית הלבן גם את אנשי אובמה וגם את תפיסותיו בנושאי הגרעין האיראני, הרש"פ וההתנחלויות, מעריך ד"ר דרור מנור

שמעון כהן - ערוץ 7 , כ"ג בחשון תשפ"א

אובמה וביידן בבית הלבן
אובמה וביידן בבית הלבן
צילום: רויטרס

איך צפויה להיראות מדיניות ביידן במזרח התיכון. על השאלה הזו מנסים להשיב מומחים, מזרחנים ופוליטיקאים. שוחחנו על כך גם עם המזרחן ד"ר דרור מנור.

"המדיניות של ביידן במזרח התיכון תהיה שונה לחלוטין מכל מה שראינו אצל טראמפ", פותח ד"ר מנור. "להבדיל מטראמפ, ביידן יחתור לחזור להסכם הגרעין עם איראן עם סעיפים מאוד ברורים וגם להמשיך עם סנקציות. לדעתו ההסכם מאוד חשוב וטוב יותר ממלחמה עקובה מדם עם איראן, מה שייתן שקט לתקופה קצרה בלבד, בעוד תכנית גרעין תוכל לתת שקט להרבה שנים".

"תמיד תעמוד לנגד עיניו ההגנה על מדינת ישראל כמו שעמדה מול הנשיאים הקודמים בארה"ב. כבר במפגשים שלו עם גולדה מאיר ניטעו השורשים של הידידות העמוקה שלו עם ישראל. יש לו ניסיון רב מאוד בסנאט האמריקאי וכמובן גם בכל מה שקשור ביחסים עם ישראל. המדיניות שלו תבקש להביא את ארה"ב להיות דומיננטית במזרח התיכון, לסייע למדינות שצריך ולהכות בגורמי ציר הרשע, אלקעידה, דאעש וגורמים רודניים נוספים. הוא גם רוצה להגן על המיעוטים במזרח התיכון כמו ההגנה שהוא רואה לנכון לתת לכורדים".

באשר לחשש הישראלי משובם של אנשי אובמה לבית הלבן מעריך ד"ר מנור כי "נתניהו ומי שקרוב אליו, כמו רון דרמר ואחרים, יצטרכו ליישר קו עם הצוות של ביידן. ביידן מתנגד מאוד למפעל ההתנחלויות כבר הרבה שנים ובעבר הוא עשה הרבה סצנות בנושא הזה. זה עשוי להיות מאוד בעייתי. זה יהיה הרבה יותר קשה מאשר בעידן טראמפ, וישראל תצטרך לתת הרבה יותר הסברים לפני כל צעד שנוגע להתיישבות".

עוד מעריך מנור כי במציאות החדשה הנרקמת בארה"ב "נתניהו אמנם מתנגד לכל נושא הסכם הגרעין, אבל יכול להיות שלישראל לא תהיה ברירה אלא לקבל את הסכם הגרעין אם יהיו בו סעיפים מסוימים לרוחה ולרוחן של מדינות נוספות, סעיפים שימנעו מהאיראנים את האפשרות לייצר פצצה משלהם".

האם יש משהו שהתחולל בארבע שנות טראמפ ומביא את ביידן ואנשיו להתפכחות כלשהי או שינוי בתפיסתם? "קשה להאמין. ניתן לשער שאותם צוותים שעבדו עם אובמה ימשיכו באותה רוח של תקופת אובמה. קשה להאמין שהם ישנו את הראש שלהם. השינויים אולי יהיו קלים ולא מעבר לכך, וצפויות התנגשויות בינם לבין נתניהו בעיקר בנושא ההתנחלויות והמו"מ עם הפלשתינים".

עם זאת, מוסיף מנור כי "למרות כל סוגיית התנחלויות ביידן, לפי כל הפרשנויות ולפי כל מה שהיה במשך השנים, עמד לצד ישראל ובזכות פועלו ישראל קיבלה מענקים נדיבים, שאולי כעת יותנו בשינוי העמדה הישראלית ויתכן וישראל תיאלץ להתגמש עם האמריקאים בנושאים הללו".