בראשון: כנס וירטואלי על שימור פוריות

בראשון הקרוב יקיים פרויקט 252 ומכון פוע"ה כנס וירטואלי ראשון מסוגו אודות שימור פוריות לרווקות בגילאים מתקדמים.

שמעון כהן - ערוץ 7 , כ"ד בחשון תשפ"א

בראשון: כנס וירטואלי על שימור פוריות-ערוץ 7
ד"ר חנה קטן
צילום: ללא קרדיט

בראשון הקרוב יקיים פרויקט 252 בשיתוך מכון פוע"ה, כנס וירטואלי ראשון מסוגו אודות שימור פוריות לרווקות בגילאים מתקדמים.

בכנס ישתתפו הרב מנחם בורשטין - ראש מכון פוע"ה, הרב ליאור שגב - רב ופוסק במכון פוע"ה, ד"ר מוריאל ירחי - אחראית תחום שימור פוריות במכון, נריה - בחורה שעברה את התהליך, את הכנס תפתח בהרצאה ד"ר חנה קטן, ולאחר מכן גם תנחה אותו. ד"ר קטן: "הקפאת ביציות מאפשרת לבנות להגיע לדייטים משוחררות יותר ולבנים לא להירתע מנישואין עם בנות גם בגיל מאוחר".

במסגרת פרויקט 252 יתקיים ביום ראשון הקרוב כנס וירטואלי פתוח בנושא מסקרן ומורכב מהיבטים שונים: שימור פוריות והקפאת ביציות. בין משתתפי הפאנל גם הרבנית ד"ר חנה קטן.

"המטרה שלנו היא להפוך את המשהו המורכב הזה למשהו פשוט ולא מאיים", אומרת ד"ר קטן ומציינת כי בעוד יש מי שבעיניו נדמה שמשמעות הקפאת הביציות היא ייאוש הרי שהמשמעות האמתית היא הפוכה לחלוטין.

לדבריה מקדימה ד"ר קטן: "אנחנו יודעים שהאישה נולדת עם כמות מסוימת של ביציות כשהמספר המירבי הוא כשהיא עוברה. בלידתה זה יורד מכשני מיליון למיליון ובמהלך השנים יש ירידה והרבה "בזבוז". ידוע לנו שגיל האישה הוא המשמעותי ביותר עבור הפריון ויש חלון הזדמנויות בין גיל 20 לגיל 35-40. הטבעים לא השתנו. בעבר לא היה מה לעשות עם זה וגם התחתנו מוקדם. הדברים היו הרבה יותר פשוטים. היום החיים מורכבים יותר מסיבות רבות, ואנשים רוצים זוגיות יותר מעשירה והחיפוש יותר מורכב, ולפעמים הגיל הולך ועולה וזה מלחיץ הרבה בנות כי הן מודעות למגבלות כי הן מודעות לכל זאת".

להרשמה לכנס ללא עלות לחצו כאן

ד"ר קטן מדגישה שהלחץ הזה של הבנות מקשה עליהן גם במפגשים בדרך למציאת בן זוג, "הן במתח ובלחץ ולא יכולות להיפתח לקשר כי נושא הפוריות הוא משהו קיומי ובסיסי אצלן. כשאנחנו מדברים איתה ומבהירים שאנחנו לא מתייאשים ממנה אלא יודעים שהיא הולכת להקים זוגיות ולכן לא רוצים לוותר על הפוריות, ובינתיים יש אפשרות לשמר את הביציות כשהן עוד רעננות ופוריות ויניבו ילדים בריאים.

חבל לתת לביציות לברוח לך, נשים אותם בצד במעין "תכנית חיסכון", תמשיכי הלאה את החיים ואת החיפוש שלך ואצל הרבה בנות כשהלחץ יורד משהו נפתח הן הופכות לשמחות יותר והן מוצאות זוגיות מהר יותר. אנחנו רואים את זה בכל היחידות שעוסקות בהפריית ביציות. תוך כדי הליך ההפריה הבנות מאורסות".

"זו טכנולוגיה שמשתמשים בה במקרים של בעיות אי פריון אצל זוגות, מדובר בתהליך פשוט שנמשך שבועיים עם הרבה ליווי, שעליו ידברו אנשי מכון פועה, וגם אנחנו הרופאים מאוד מלווים ובסופו של דבר אחרי הפעולה המאוד פשוטה משהו בנפש נפתח וזה המסר שאנחנו רוצים להעביר. את לא מפסיקה מהתהליך הזה כלום. במקום לתת לביציות שלך לחמוק את משמרת אותן".

מסכימה ד"ר קטן שמעל לכל השיח מרחף גם החשש שבגלל הקפאת הביציות בנות לא תמהרנה להשלים את הליך החיפוש של בן זוג מתוך תחושה שגם בגיל מאוחר הפריון שלהן לא יאבד. "זו שאלה שעולה תדיר. זה תלוי אוכלוסייה. בארה"ב כשנשים עבודות בהייטק לוחצים עליהן להקפיא ביציות כשימור פריון חברתי כדי שההריונות לא יפריעו להן עכשיו. אנחנו מדברים על אוכלוסיית בנות שמעוניינות להתחתן והמתח שיש לבנות הוא שמעכב אותן מלמצוא קשר. הנושא הזה נמצא אצלן עמוק בפנים".

בדבריה מדגישה הרבנית קטן כי פעולה זו של הקפאת ביציות אינה מבטיחה פריון. "יש עוד הרבה גורמים. כל יצירת התינוק היא בגדר נס. חשוב שזה יהיה גם בגיל שיש בו תועלת. לא נותנים הבטחות סרק, אבל מה האלטרנטיבה, לתת לביציות לברוח או לשים בצד מה שישמח אותך בעתיד או שתתחתני בשלב מאוחר יותר ובעזרת הדבר הזה תזכו לילדים בתנאי שעשית את זה בגיל מתאים".

"הבעיה היא שנשים רבות מתביישות ומבשלות את הנושא במשך שנה ושנתיים, והרופא שמדבר על זה מתקבל כאיש הרע ש"מפחיד אותי ומאיים עליי", אבל כשהדבר הזה מתבצע יש סוג של מנוחת הנפש שמאפשרת להתחתן מוקדם יותר ולא להיפך, ובדיוק על זה נדבר בכנס".

האם יתכן והמהלך יכול להיות מיועד לכלל הבנות? הרבנית קטן משיבה בשלילה נחרצת: "לפי החוק מדובר בבנות בגילאי 30-41 וכל רופאי הפריון ממליצים להוריד את הגיל ל-35. הסיבה היא שמעל הגיל הזה התוצאות אינן טובות ומדובר בביטחון סרק. הבעיה היא שלוקח לבנות זמן להבשיל עם הרעיון וחלק מהנשים מגיעות לדקה התשעים, וחבל. בוודאי לא היינו רוצים לראות אף אחת שתעשה את התהליך הזה והטוב ביותר הוא שנשים תמצאנה את בן הזוג ללא ייסורים ובקלות. זה משהו בדיעבד".

באשר להפחתת הלחץ על הדייטים והמפגשים לפני חתונה מוסיפה ד"ר קטן ומציינת כי "הרבה מאוד פעמים בנות חושבות שהבחור לא ירצה בחורה בגיל מבוגר כי הוא רוצה משפחה גדולה, ברגע שהיא אומרת שהיא הקפיאה ביציות, הגיל הביולוגי שלה פחות רלוונטי. זה אמנם נשמע טכני ומסחרי, אבל צריך לקחת את זה בחשבון כי הבנים שואלים על כך".

עוד שאלנו את ד"ר קטן אם יעד הפניה לבנות הוא דווקא בציונות הדתית או במגזרים נוספים, ועל כך היא משיבה: "לכאורה זה נושא לא מגדרי, אבל המודעות למשפחה גדולה היא בעיקר במשפחות שומרות מצוות וחבל שכך. יש סוג של הדחקה או אדישות או תמימות בציבור שאינו שומר מצוות. הציבור החרדי פחות חשוף למדיה ויש הרבה יותר חשדנות וספקנות כלפי המערכת הרפואית ויש גם שאלות הלכתיות שלא כל הרבנים מתירים, אבל גם הן בוחרות בזה לאט לאט. ההתמקדות היא בבנות בציונות הדתית שהמשפחה חשובה להן והן גם פתוחות למדיה".

הכנס הוירטואלי יתקיים ביום ראשון הקרוב (15.11) בשעה 20:30. ההשתתפות בכנס הינה ללא עלות, אך יש להירשם מראש כאן.