היועמ"ש לבג"ץ: עמדתי מחייבת את נתניהו

היועץ המשפטי לממשלה הגיש לבג"ץ את עמדתו לפיה בעקבות הסתייגותו של ראש הממשלה מהסדר ניגוד העניינים שקבע, אין מנוס מבירור העתירה

ערוץ 7 , כ"ג בחשון תשפ"א

היועמ"ש לבג"ץ: עמדתי מחייבת את נתניהו-ערוץ 7
העימות מחריף. נתניהו ומנדלבליט
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט, הגיש לבג"ץ הודעה משלימה במסגרת העתירות הנוגעות להסדר ניגוד העניינים של ראש הממשלה בעניינים הנוגעים למערכת אכיפת החוק.

בהודעתו עמד היועמ"ש על כך שבהתאם לפסיקת ביהמ"ש העליון חוות דעתו המשפטית, לרבות בנושא ניגודי עניינים, היא בגדר חוות דעת משפטית מחייבת, כל עוד לא פסק בית משפט אחרת.

נזכיר כי חוות הדעת שהוציא היועמ"ש מטילה על ראש הממשלה נתניהו הגבלות נרחבות בכל הנוגע לנושאים שבהם אסור לו לעסוק, בנוגע למערכות אכיפת החוק.

בהודעת היועמ"ש לבג"ץ נטען כי חוות דעתו של היועמ"ש בעניין מניעת ניגוד עניינים היא חוות דעת משפטית, אשר מחייבת את כל זרועותיה של הרשות המבצעת ומשקפת מבחינתן את החוק הקיים, בדומה לחוות דעתו המשפטית בסוגיות אחרות, והיא אינה בגדר המלצה בלבד.

היועמ"ש ביקש מבג"ץ לקבוע כי תחולת המגבלות הנגזרות מחוות דעתו של היועמ"ש ביחס לניגוד עניינים, אינה תלויה ברצונו הטוב של בעל התפקיד, מטעמי נראות או טעמים וולונטריים אחרים, אלא מתחייבת מכוח פרשנותו של הדין ע"י היועמ"ש.

בהודעה המשלימה נאמר עוד, כי ככל שרה"מ יעמוד על כך שהוא אינו מתכוון לפעול לפי הסדר זה, על פרטיו, דומה כי אין מנוס מהמשך בירור העתירות, לרבות הוצאת צווים על-תנאי בהקשר זה.