אייכלר: קודם שלום עם החרדים, אח"כ עם הערבים

במהלך הדיון על הסכם השלום עם בחריין אמר ח"כ אייכלר כי על ישראל לעשות שלום עם הציבור החרדי לפני שהיא עושה שלום עם העולם הערבי.

בן שאול , כ"ג בחשון תשפ"א

חבר הכנסת ישראל אייכלר
חבר הכנסת ישראל אייכלר
צילום: הלל מאיר/TPS

במהלך הדיון על הסכם השלום עם בחריין במליאת הכנסת קרא ח"כ ישראל אייכלר למדינת ישראל לעשות שלום עם הציבור החרדי לפני שהיא עושה שלום עם העולם הערבי.

"אין כלי מחזיק ברכה יותר מהשלום. אבקש להזכיר שלפני יותר ממאה שנים, ניסו החרדים ליצור הסכם שלום מול הממלכה האשמית בעבר הירדן. המלך עבדאללה הראשון הסכים לחיות בשלום עם הרחבת הישוב היהודי בארץ ישראל ואפילו הסכים להתיישבות בעבר הירדן המזרחי", פתח את נאומו.

לדבריו, "הציונים הכריזו מלחמת חורמה נגד כל הסכמה עם ממלכת ירדן ואפילו רצחו את ד"ר דה האן בתרפ"ד כבוגד. ראשי הציונים העדיפו מלחמה בת מאה שנים עם הערבים ובלבד שהחרדים לא ידברו בשם העם היהודי ויביאו שלום עם מלכי עבר הירדן. עכשיו כולם מתרפקים על הסכמי שלום, עם עמי המדבר הערבי".

"אני רוצה לברך את ראש הממשלה בנימין נתניהו שלמרות כל מה שהוא עובר, הוא ממשיך ללכת אל המדבריות ולהשיג שלום עם העולם הערבי. יש להכיר טובה לנשיא ארה"ב דונאלד טראמפ שבלעדיו לא היה קורה השלום הזה. אנחנו הרי יודעים שכל הסכמי השלום נובעים בגלל הפחד של המדינות מאיראן. הם צריכים את האמריקאים לצידם. זה הכול עניין של אינטרסים".

"לאחר מלחמת לבנון הראשונה, נחתם הסכם שלום בין המשטר הנוצרי בראשות הנשיא הנבחר באשיר ג'מאייל לבין מדינת ישראל. עוד לא יבש הדיו על ההסכם ובפיצוץ אדיר נרצח באשיר וההסכם הלך לעולמו. במקומו נבחר אחיו אמין ג'מאייל שהתכחש בכל נפשו להסכם השלום עם מדינת ישראל".

"ללמדך, שהסכמי שלום במזרח התיכון תלויים באינטרסים וכידונים. לא בגלל אור השלום שנגה והאיר על פני המנהיגים. זו הסיבה שהשלום עם מצרים מחזיק מעמד. לאחר "האביב הערבי" חולל הנשיא המציר א סיסי הפיכה צבאית, כי הבין שעם "האחים המוסלמים" לא יהיה עתיד לשלום. הקשר בין ישראל לארה"ב, זו גם הסיבה שהסכם השלום עם ירדן מחזיק מעמד.

בדבריו תהה אודות צהלת התקשורת לנפילתו המסתמנת של טראמפ. "בעוד שרוב מוחץ של אזרחי הארץ, מצטערים על נפילתו של טראמפ, המיעוט השולט בתקשורת הישראלית, יושבים וצוהלים ושמחים לאידו. אני יכול להבין את הפלסטינים ששמחים בנפילתו. אני יכול להבין את מתנגדיו מקרב המהגרים האמריקאים. אבל אני לא יכול להבין ישראלים שצוהלים על מפלתו של נשיא ידידותי לישראל, שבלעדיו אף אחד לא היה עושה שלום עם מדינת ישראל".

"זאת כפיות טובה. מגיעה לו תודה על כך. כעת, מי יודע מה יהיה, עם הסכמי השלום הללו, אם ביידן ילך לעשות הסכמים עם איראן, ויחליש את כוחם של הערבים הסונים ושל מדינת ישראל", תקף.

בנאומו טען כי מי שרוצה שלום עם הערבים צריך קודם לחולל שלום עם הציבור החרדי. "אנחנו צריכים להתפלל שלא תעשינה ידי אויבנו תושיה. שהשלום אכן יחזיק מעמד. הרבה דיברו היום על כך השלום בתוך העם המשוסע כאן. הם הטיפו להכיל את הזר ואת האחר. באותו נאום הסיתו נגד הסקטוריאליות, באיבה גלויה נגד הציבור החרדי. מי שרוצה לעשות שלום, קודם צריך לעשות שלום בתוכנו, בין היהודים. אחר כך יצא לחפש לעשות שלום עם עמי ערב ועם כל העולם כולו".