הרב יונתן זקס
הרב יונתן זקס צילום: רויטרס

יו"ר ארגון רבני צהר ורבה של שהם, הרב דוד סתיו, מדבר על האובדן הגדול לאחר פטירתו של הרב יונתן זקס זצ"ל.

"הרב זקס ראה את עיקר המאבק שלו בהתבוללות ובהשמעת קול מוסרי יהודי שיעודד את הדור הצעיר לחזור אל השורשים. הוא היה אדם מאוד פתוח שלא ראה את המאבקים הפנים-דתיים כמרכז העניין, אלא המרכז היה הקרב על עתיד היהדות והיהודים הצעירים במטרה לעשות הכל כדי שיישארו יהודים", אומר הרב סתיו לערוץ 7.

לדבריו, היתה חיבה מיוחדת לרב זקס בישראל. "יהדות ארץ ישראל אהבה אותו מאוד. הצליל המיוחד שהרב זקס ביטא היה של תורה אוניברסלית מאוד ומוסרית מאוד. היתה לו השכלה רחבה, שאתה כמעט ולא מוצא אותה אצל רבנים בחברה הישראלית. אתה לא יכול לקרוא מאמר של הרב זקס בלי שאתה מתוודע לעשרות סופרים והוגים מכל האומות".

בין השניים היה גם קשר אישי. "מאוד אהבתי את הרב זקס. נפגשנו כמה פעמים והיינו בקשרים מאוד חמים. באחד האירועים של צהר הוא הסביר קטע שמופיע בקדיש. כתוב 'על ישראל ועל רבנן ועל תלמידיהון ועל כל תלמידי תלמידיהון ועל כל מאן דעסקין באוריתא די באתרא קדישא הדין ודי בכל אתר ואתר. יהא להון ולכון שלמא רבא חנא וחסדא ורחמי'. אנחנו מתפללים שהקב"ה ייתן חן וחסד ורחמים לאותם רבנים ותלמידים".

"שאל הרב זקס: 'ברור למה הקב"ה צריך לרחם עליהם. אבל למה הוא צריך לתת להם רחמים כדי שהם ירחמו?'. הוא ענה: 'שרבנים שמתמודדים עם סוגיות קשות צריכים לנהוג ברחמים, להיות קשובים ורגישים'. הוא ביטא באישיות שלו את החן, החסד והרחמים. איש מלא ברגישות ובהשראה. נתגעגע לאדם שכל הוויתו אומרת תורה של מוסר וערכים", מסכם הרב סתיו.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו