פרופ' דניאל שפשלוביץ': אשמח לקחת חיסון לקורונה שאושר ב-FDA

פרופ' דניאל שפשלוביץ' מביה"ח איכילוב אמר כי אם הכל ילך כמתוכנן משרד הבריאות האמריקאי יאשר את החיסון תוך חודש וחצי.

יוני קמפינסקי - ערוץ 7 , כ"ד בחשון תשפ"א

פרופ' דניאל שפשלוביץ', מנהל מחלקה פנימית בביה"ח איכילוב, אופטימי בשיחה עם ערוץ 7 לרגל הבשורה של חברת התרופות 'פייזר' בנוגע לחיסון לקורונה.

"זה באמת חדשות טובות", אמר פרופ' שפשלוביץ' לערוץ 7, "מה שיש לנו כרגע זאת רק ההודעה לעיתונות ובדרך כלל בשביל לגבש עמדה סדורה אנחנו רוצים לראות את הנתונים עצמם, אבל פייזר זאת חברה גדולה ורצינית והם מבינים היטב את המשמעות של מה שהם אומרים".

לדבריו, "מה שהם אומרים זה מספר מאוד מרשים של 90% יעילות של החיסון בתוצאות הראשוניות של המחקר הגדול שלהם".

הוא הוסיף: "אנחנו כמובן צריכים לראות את הנתונים ולחכות לסיום הניסוי, וגם אחרי סיום הניסוי - ה-FDA דורש מהם לחכות חודשיים שלמים כדי לוודא שאין תופעות לוואי מאוחרות או דברים שצפים בהמשך, אבל בתור תוצאות ראשוניות אלו תוצאות מעולות. 75% ומעלה זה תוצאות טובות ופה 90% זה מספר פנטסטי".

הוא הסביר בקצרה את שלבי הניסוי בבני אדם שעובר חיסון עד שמקבל את אישור משרד הבריאות. "זה ניסוי יחסית מאוחר בבני אדם", אמר. "יש 3 פאזות שבהם מאשרים תרופות. פאזה ראשונה על מספר קטן יחסית כדי לראות שזה בטוח. בפאזה השנייה מרחיבים את זה לקצת יותר אנשים בשביל לראות סימנים ראשונים של יעילות ומה שאנחנו מדברים עכשיו זה ניתוח ביניים, של פאזה שלישית של מחקר שיכלול 45,000 איש, המוני אנשים מכל מיני גילאים בשביל לקבל מידע עד כמה החיסון הזה יעיל".

"המטרה של חיסון היא לחשוף את הגוף למשהו מאוד דומה לקורונה, בשביל לרמות את מערכות ההגנה של הגוף, שירגיש כאילו קורונה תוקפת אותו ויפתח נוגדנים וחלקים אחרים של המערכת החיסונית, שהמטרה היא שכשאדם ידבק בווירוס הקורונה הגוף כבר יגיד 'אני מכיר את זה' ואז הסיכוי של אותו אדם להיות חולה בקורונה יהיה נמוך יותר", ציין.

פרופ' שפשלוביץ' מרגיש בטוח לקחת את החיסון במידה ומשרד הבריאות האמריקאי יאשר אותו. "אנשים שעוסקים ברגולציה ובאישור של חיסונים הם מאוד מאוד טובים במה שהם עושים", אמר. "הם יודעים את העבודה שלהם. מכיוון שזה אותם אנשים שיעסקו באישור של החיסון לקורונה ומכיוון שהם מבינים היטב שכולם מסתכלים עליהם ובוחנים כל החלטה שלהם בשבע עיניים - אם ה-FDA יאשרו את החיסון, ואם התוצאות של פייזר ימשיכו להיות כפי שהן עכשיו אין לי ספק שהוא יאשר אותו תוך סדר גודל של חודש וחצי, אז אני חושב שאין סיבה לדאוג. חיסון שאישר ה-FDA אני יותר מאשמח לקחת".