השמאל הקיצוני מוטרד מפגיעה באדמות עזה

ארגוני "זכויות אדם" דורשים מצה"ל להפסיק את "הפלישות הלא חוקיות" לאדמות החקלאיות ברצועת עזה, ולפצות את החקלאים שנפגעו.

ערוץ 7 , כ"ד בחשון תשפ"א

אילוסטרציה
אילוסטרציה
ישי קרוב

ארגוני שמאל קיצוני מעידים כי ב-13 באוקטובר "פלשו דחפורים של הצבא הישראלי" לעומק של כ-300 מטר מהגדר עם ישראל בתוך שטח רצועת עזה.

לטענתם, הדחפורים של צה''ל ''פגעו קשה בעשרות דונמים של אדמה חקלאית, והרסו יבולים ורשתות השקייה''.

לפי ארגון אל-מיזאן, הפועל בעזה, מדובר בפגיעה החמורה ביותר לאדמות מאז 2014. על פי משרד החקלאות בעזה, פרנסתם של לפחות עשרה חקלאים נפגעה קשות כתוצאה מהפלישה, והיקף הנזקים לאדמות מוערך בלפחות 32 אלף דולר.

לאור זאת, שיגרו הארגונים גישה, עדאלה ואל-מיזאן, מכתב בהול לשר הביטחון, ליועץ המשפטי לממשלה ולפרקליט הצבאי הראשי, בדרישה "להפסיק לאלתר את הריסת האדמות בשטחי הרצועה, לחקור את אירועי הפלישה האחרונה ולפצות את החקלאים על הנזקים הכבדים שנגרמו".

לפי הארגונים, "משנת 2014 ישראל מרססת קוטלי עשבים מן האוויר לאורך הגדר למטרת "חשיפה". בכל השנים האלה חקלאים חיים בחרדה מתמידה מפני פגיעות במקור פרנסתם. ישראל המשיכה לנקוט בפעולות ההרסניות גם על רקע המשבר הבריאותי העולמי והחשש לביטחון התזונתי ולפרנסה, ובניגוד לחובתה להגן על זכויות האדם של תושבי עזה החיים תחת שליטתה".

בתשובתו לבקשה שהגיש ארגון גישה על פי חוק חופש המידע, טען צה''ל כי הפלישות נדרשות ל"צרכים מבצעיים שתכליתם הגנה על ביטחון". בפנייה שכתבה בשם הארגונים, טענה עו"ד מונא חדאד מארגון גישה כי "מדובר בפעולות הרסניות המנוגדות למשפט הישראלי והבינלאומי, ואשר לצבא הישראלי אין כל סמכות בחוק לנקוט בהן. פעולות אלה מסכנות את חייהם של החקלאים, שלמות גופם וקניינם, ובכך פוגעות בזכויותיהם הבסיסיות ביותר, ביניהן הזכות לכבוד, לקניין ולתעסוקה, בצורה אנושה ובלתי מידתית".