הפודקאסט החדש
הפודקאסט החדש באדיבות המרואיינים

שמענו בשנים האחרונות לא מעט הספדים ל'מילה הכתובה' ככלל ולזו המודפסת בפרט בעקבות כל השיפורים הטכנולוגיים, והטלטלה הזו לא פסחה גם על ארון הספרים היהודי. אבל, אומר לנו יעקב צ׳ מאיר, התקופה האחרונה גם תרמה לא מעט לאותו ארון מדובר.

"העלות הנמוכה של הפקת ספר, מספר הלומדים הגדל בהתמדה, מאגרי המידע המקוונים, מכשירי הקריאה הדיגיטליים, החשיפה של הציבור התורני לידע אקדמי מסוגים שונים ועוד השפעות מהשפעות שונות, גרמו לתסיסה עצומה בעולם הספר היהודי, הבאה לידי ביטוי בעשרות ומאות ספרים חדשים הרואים אור מדי חודש".

איזה ספרים למשל? על פי מאיר מדובר ב"חיבורים חדשים לגמרי, מהדורות חדשות של ספרים ישנים או טקסטים שחוזרים ומופיעים בפורמטים שונים ומציפים את שוק הספרים, משפיעים על הרגלי הלימוד והקריאה ומעצבים מחדש את יחסנו אל המסורת הטקסטואלית שלנו".

מאיר הוא היסטוריון של תולדות הספר העברי וסופר, ואת השיחה הזו אנו מקיימים לרגל השקת הפודקאסט החדש שלו ושל ידידו נתן הירש –'ספרים ביד הרצים'. "רציתי להשתמש בספרים כחלונות לתקופות שונות ואזורים שונים בעולם" מספר נתן על מטרת הפודקאסט, "ולהצביע על איפה זה פוגש אותנו בחנות הספרים. מעין חיבור בין העולם האקדמי לחנויות הספרים בגאולה".

נתן משמש כאיש השטח של הספריה הלאומית בימים ופודקאסטר חובב בלילות. "תמיד אהבתי ספרים", הוא מספר, "ויותר מזה אהבתי ביבליוגרפיה. במקרים רבים הרקע של הספר, הסיפור שלו, מעניינים מבחינתי יותר מהתוכן".

"כשהגעתי לספרייה, נתקלתי בעוד ועוד ספרים, ודרך הספרים עצמם למדתי הרבה מאוד על ההיסטוריה שלנו. פעם לא היה קל להוציא ספרים, ומי שמחליט להוציא את כתביו לאור, בוודאי רואה בכך שליחות כלשהי. וממילא יש לספר סיפור. מתי הוא נכתב, ע"י מי, למי הוא מיועד, במה הוא עוסק, מה הצורך בספר כזה".

אז מה בעצם יהיה בפודקאסט? ספרים כמובן, והרבה מהם. הדיון על כל ספר יעסוק בהתאמה באזור ובתקופה שונה, במחברים ובקוראים, בהרגלי הקריאה ובהקשרים התרבותיים הרחבים הבאים לידי ביטוי בספר.

"נדבר גם על מהדורות של טקסטים עתיקים" מספר מאיר, "ועל מהדורות של טקסטים חדשים, על משמעותה של ״מהדורה״ וההצדקה הכלכלית והתרבותית להפקתה. נדבר גם על הספר כמוצר צריכה המתיימר לעלות על סך חלקיו, לאפשר גישה אל העבר, אל הנצח, אל המטאפיזי".

"וכמובן" הוא מסיים, "על הספר כדימוי, על דימוי היהודי הנושא ספר, על היהודי כמדפיס וכמפיק של ספרים ועוד". "הרגשתי שיש לי פה הזדמנות לצלול לתוך מגוון מאוד רחב של נושאים שמעניינים אותי" מסכם גם נתן, "ואני בטוח שיש עוד הרבה אנשים אחרים שיתעניינו ויהנו".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו