איתי כורש, אליה ישיב ברינר
איתי כורש, אליה ישיב ברינר צילום: ללא

החזרה ללמידה סדירה בתיכונים לא נראית באופק ולימודי הזום מקשים על חלק מהתלמידים להבין כראוי את החומר.

אליה ישיב ברינר מירושלים, מדריך בתנועת הנוער עזרא, יחד עם בן דודו איתי כורש מבית שמש, הקימו קבוצות ווטסאפ שבה בני נוער מציעים ומבקשים שיעורים פרטיים בחינם אחד מהשני.

שני התלמידים הם בני 15 ו-14 ומנהלים קבוצות וואטסאפ ופייסבוק עם למעלה מ-500 תלמידים שנעזרים אחד בשני בלימודי התיכון שלהם.

חברו אליהם שובאל גולדמן, שירה גולדמן, נעמה פרלמן, יחיאל צדוק וחיים שלום, כולם בגילאי 14-16, שיחד מנתבים את ההודעות ברשת קבוצות הוואטסאפ שהקימו: "חבר מלמד חבר".

בתוך כשבועיים, כאמור, הצטרפו למעלה מ-500 תלמידים מרחבי הארץ ותואמו למעלה מ-100 שיעורים פרטיים שבני הנוער מעבירים לחבריהם בין היתר במקצועות מתמטיקה, לשון, אנגלית, גמרא ופיזיקה.

"אני מדבר עם חניכים שלי ועם חברים שלי ורואה שהמצב בלתי אפשרי", אמר ישיב בשיחה עם ערוץ 7. "משרד החינוך בחר בדרך הקלה וויתר על ההשכלה שלנו ונראה שהמצב הזה ממש לא הולך להשתפר בעתיד הקרוב".

הוא הוסיף: "אני עומד בפני שנה משמעותית מאוד שבה אני ניגש לבגרויות הראשונות שלי. דיברתי עם איתי ואמרתי לו שאם מישהו אחר לא יקח אחריות, אנחנו ניפגע מהמצב בהמשך ואולי זה גם ישפיע על היכולת שלנו ללמוד לתואר. בתקופה האחרונה האחריות לדאוג ללימודים עברה מהמורים לילדים".

לדברי כורש, "אני מתקשה במתמטיקה ולא מסתדר לי ללמוד את זה בזום, אבל יש מקצועות שאני חזק בהם מאוד ושחברי לכיתה מבקשים ממני עזרה בהם. זה הוביל לרעיון לפתוח את קבוצה לכל מי שמעוניין שיעזרו לו. חשבנו שאולי יותר נוח ללמוד עם ילדים כמונו, בני נוער שחווים את אותם הדברים ויכולים לעזור אחד לשני. השיעורים מתרחשים באופן פרטני או בזום או בטלפון ויש אפילו כאלה שמעבירים סיכומים בווטסאפ. אנחנו מקבלים המון תגובות טובות וכל הזמן מצטרפים בני נוער נוספים. אני שמח לדעת שזה עוזר להרבה מאוד תלמידים".

מזכ"ל תנועת הנוער עזרא, שאול דה מלאך, שמע על היוזמה והתרגש: "בזמן של שינויים בכל מה שאנחנו מכירים, אנחנו נדרשים למצוא את הדרכים שלנו להתמודד איתם ואף לנסות למקסם את המצב בצורה הטובה ביותר. יוזמה זו מראה כי לעיתים יוזמות יצירתיות שעולות מהשטח המתמודדות עם שינויים ויוצרות אותם מוצלחות יותר ומאפשרות קרקע פוריה לצמיחה. כל הכבוד".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו