דונלד טראמפ
דונלד טראמפצילום: רויטרס

הנשיא האמריקני היוצא הוא קריקטורה. מוגזם, פשוט ונוח לאיור. העולם המוסלמי שמתחלק לשלושה חלקים מגיב להפסד של דונלד טראמפ בבחירות.

הרפובליקה האסלאמית של איראן שמובילה את הציר השיעי בהשפעתה על תימן, עראק, סוריה ולבנון ממתינה לראות איך יהיה המשא ומתן החדש מול מי שהיה סגן הנשיא של אובמה, אותו נשא שחתם על הסכם הגרעין המקורי, לפני שטראמפ, יורשו, פרש ממנו.

ציר החסמב"א (חבורת סעודיה, מצרים, בחרין ואיחוד האמירויות הערביות) שבמידת מה נדחפו אל זרועתיו של טראמפ בגלל היחס הטוב מדי של אומבה לאיראן ובכלל לא יחס חיובי כפי שציפו ממנו. חוששים מהעולם החדש ללא טראמפ שהיה כל מה שהם ביקשו.

הציר השלישי הציר האח"סי (האחים המוסלמים) בהובלת הזרוע תורכיה של ארדואן והכיס של הנסיכות הקטרית התומכת בחמאס אך גם ב"סוגיה הפלסטינית" – ממתינים ליום שאחרי ארבע השנים הקשות של טראמפ. יש לציין שטראמפ די הסתדר עם מנהיגי תורכיה וקטר אך בסוגיה הפלסטינית הוא היה קשוח מאוד – ונחכה ונראה מה ביידן יעשה בנידון.

'יתומי טראמפ'
אַחְמַד רַחְמַה, קריקטוריסט יליד ירדן וכיום תושב תורכיה מתייחס להפסד של הנשיא טראמפ. 'הרודנים הערבים' ו-'הימין הקיצוני' בוכים על ההפסד של טראמפ.

גם מַחְמוּד א-רִפָאעי הירדני זורק את הנשיא טראמפ מהבית הלבן והפעם הוא נראה כפי שרבים ממבקריו רואים אותו - כליצן.

ביידן הוכרז, טראמפ מתעקש
גם שאהיד אטיקלה האפגני (שהספיק כבר לרטווט את הפרסום שלי) מתאר איך טראמפ מנסה בכוח להישאר בחדר הסגלגל - כשג'ו ביידן מושך אותו בכוח.

קריקטורה של אֻסַאמַה חַגַ'אג' הירדני מתארת איך העולם דוחף את טראמפ בתוך 'פח ההיסטוריה' כשהכותרת היא 'סוף טראמפ'.

'הם נפלו וירושלים נותרה'
אובמה, טראמפ ובוש הבן - שלוש הדמויות היו, בעיני אֻמַיַה גֻ'חַא העזתית ב'אל-קֻדְס אל-עַרַבִּי' שמתפרסם בלונדון, רצו לפגוע בירושלים. תקופתם חלפה מהעולם - וירושלים - נותרה עומדת.

אפילו הבלורית לא הספיקה
הקריקטוריסט סעד אל-מהנדי, איש העיתון 'אל-וטן קטרי', מתייחס לניצחון של ג'ון ביידן בבחירות 2020.

'ותישאר ירושלים'
קריקטורה נוספת מרצועת עזה, הפעם עַלַאא' א-לַקְטַה, קריקטוריסט הבית של חמאס בה רואים את הנשיא היוצא, דונלד טראמפ, מחליק מכיפת הסלע, שמסמלת פה את ירושלים כולה.

מושכים בכוח
בקריקטורה של האדי אל-חיד הסעודי נראה ג'ון ביידן, הנשיא הנבחר מושך את יריבו דונלד טראמפ מה'הבית הלבן' כשהוא מושך אותו בבלוריתו הבלונדינית.


אחד חוגג ואחד בהדחקה
אַחְמַד רַחְמַה, קריקטוריסט יליד ירדן וכיום תושב תורכיה פותח את החגיגה שקיימת בעולם הערבי שלא שבעו נחת מהנשיא האמריקני היוצא, דונלד טראמפ.

שימו לב כי הנשיא טראמפ עדיין יושב על הקלפי הגבוהה יותר שמסומנת עם הספרה אחד - רמז לכך שהוא מסרב לקבל את תוצאות הבחירות.

אחרי קדנציה אחת
רַאפַת אל-חַטִיבּ הירדני מצטרף ומתאר איך הבית הלבן מסלק את הנשיא טראמפ כמו תחביבו, כדור גולף כשהדגל הוא דגל המפלגה הרפובליקנית, המפלגה שטראמפ מייצג.

טראמפ מפסיד בבחירות לנשיאות
קריקטורה נוספת של אֻמַיַה גֻ'חַא העזתית ב'אל-קֻדְס אל-עַרַבִּי' שמתפרסם בלונדון. בקריקטורה אנו רואים את פסל החירות מסלקת את טראמפ מהבית הלבן שמתעקש ויושב שם כמו תינוק עקשן.

והפעם גרסת קרלוס לטוף

ביידן ניצח
כך הכותרת של אַמִין אל-חבַּארַה, איש גֻ'הַיְנַה אל-אִחְ'בַּארִיַה מתייחס לניצחונו של ג'ו ביידן לא מעט בשל כישלון ניהול משבר הקורונה ע"י הנשיא היוצא, דונלד טראמפ.

תספורת טראמפית
קריקטורה של עִמַאד חַגַ'אג' הירדני בעיתון הלונדוני 'אל-עַרַבִּי אל-גַ'דִיד. בקריקטורה נראה הנשיא הנבחר ביידן בדרך לספר את הבלורית של הכיסא, כסא טראמפי.

***

נעם בנעט הוא מרצה וחוקר עצמאי בתחום המזרח התיכון והעולם הערבי, הכותב טור שבועי בנושאים אקטואליים נבחרים ובליווי קריקטורות עדכניות מהעולם הערבי תחת הכותרת "חלון למזרח התיכון המתחדש". בנעט בתוכנית ההשלמות לתואר שלישי במחלקה ללימודי המזרח התיכון בבר אילן.
אפשר לעקוב אחריו בטלגרם, בטוויטר, בפייסבוק או באינסטגרם.