סערת טיפולי ההמרה
עינויים? שוקים חשמליים? תפסיקו להלך אימים

שיחה סוערת בין העורך הראשי של ערוץ 7 עוזי ברוך לבין איציק יושע, מגיש פינת 'חלון גאווה' ב'כאן תרבות' של תאגיד השידור הציבורי.

ערוץ 7 , כ"ד בחשון תשפ"א

להט"ב
להט"ב
צילום: ISTOCK

איציק יושע, מגיש פינת 'חלון גאווה' ב'כאן תרבות', הזמין את עוזי ברוך, מנכ"ל ועורך אתר ערוץ 7, לשוחח על סקר אודות היחס הנכון בחברה הדתית לבני קהילת הלהט"ב שומרי המצוות שביצע ערוץ 7 ומכון 'Direct Polls'.

בסקר התגלה שרוב בציבור הדתי לאומי מגלה הבנה לקהילה הלהט"בית אך מתנגד להכרה רשמית. "לא הופתעתי במיוחד", אמר ברוך. "מובילי הקהילה הלהט"בית מנסים לטעון כי הציבור הדתי הוא חשוך ומנסים להכפיש אותו, מנסים להשתיק אותו כמו גם את הנציגים שלנו בכנסת, מנסים לצייר אותנו כאיזה ציבור שפוגע בצעירים באמצעות טיפולי המרה כאילו מדובר בשוקים חשמליים".

יושע: "שר החינוך בעצמו, הרב פרץ, אמר שהוא עשה טיפולי המרה, אז אתה מאשים אותנו שאנחנו אומרים לו חשוך? הוא חשוך".

ברוך: "מה זה טיפולי המרה? גורמים אינטרסנטים מנסים לערבב בין המושגים ולחבר בין טיפול המרה מסוכנים ואסורים לבין האפשרות להעניק טיפול וייעוץ לצעיר מתבגר שמבקש להקים משפחה בישראל".

יושע: "אתה רוצה שנפתח את הדיון על טיפולי המרה? קוראים לזה עינויים".

"אני גדלתי בישיבות תיכוניות וגדלתי בחברה הדתית", אמר ברוך. "אתה חושב שמישהו אצלנו בציבור הדתי, מחנך, יועץ או רב, לוקח בחור צעיר שרוצה להקים משפחה יהודית בישראל לפי המסורת עליה גדל אך מתלבט לגבי זהותו המינית, ומעבירים אותו עינויים? איזה עינויים? איזה שוקים חשמליים? איזה שטויות מדברים. זה ניסיון להלך אימים מצד הקהילה הלהט"בית על הציבור הזה".

"טיפולי המרה זה דבר מזעזע", אמר יושע. "זה עינוי, זה לא מוסרי, זה לא אנושי, זה פלילי. בא נמשיך מפה".

"תסלח לי טיפולי המרה שאתה מכיר", השיב ברוך. "זה לא הטיפולים שיש בחברה הדתית. חשוב לי להדגיש את זה".

"ככה שמענו", אמר יושע. וברוך השיב: "אני לא יודע ממי שמעת". לדברי יושע, "שמענו את זה מעדויות של אנשים להט"בים מהציונות הדתית שעברו את הטיפולים האלה במסגרת הקהילה שלהם. שמענו אותם בכנסת, שמענו אותם בתקשורת, שמענו אותם בראיונות. בא נתייחס אל המציאות כהווייתה. אתה חושב שזה טיפול בסדר וזה לא".

"אתה לא גדלת בישיבה תיכונית, אני גדלתי בישיבה תיכונית, בוא איתי ונראה יחד מי מענה את מי", אמר ברוך. "אני שמח שלא גדלתי בישיבה תיכונית", השיב יושע.

"אני יודע מי היועצים", ציין ברוך, "אני יודע מי המורים, אני יודע מי המחנכים ומי הרבנים שלנו. מעולם לא שמעתי לא על רב ולא על יועץ". "אז לא אצלכם, יש מספיק ישיבות אחרות", אמר יושע.

"אני אקח אותך לישיבות אחרות ונעבור ישיבה ישיבה. אני רק רוצה להפסיק את השקר הזה של טיפולי המרה", ציין עוזי ברוך. "אתה מעלה על דעתך שהרב רפי פרץ יענה, שטייס קרב יענה צעירים? על מה אתה מדבר? איזה עינויים ואיזה בטיח".

"הוא בעצמו אמר לך שהוא השתתף בטיפולי המרה", השיב יושע. "שוב זה לא טיפולי המרה שאתם מדברים עליהם. זה לא עינויים. אלה שיחות יעוץ שנותנים לכל צעיר שרוצה להקים משפחה יהודית", כך ברוך.

על הסקר עצמו העיר עוזי ברוך כי הוא מדבר בעד עצמו, "אני לא רב, לא איש ציבור ולא מייצג אף אחד אחר. אני בעד שבמדינת ישראל המילה 'נישואין' תישמר רק לנישואין כדת משה וישראל, על פי ההלכה והמסורת היהודית, ובמקביל משום שאיני יכול לסגור עיניים מול המתרחש יתאפשר רישום זוגיות שיעניק את הזכויות החוקיות והממוניות הנגזרות מזוגיות זו. האם אני אוהב את זה? התשובה היא שזה לא חשוב מה אני אוהב ומה לא".

השניים דנו גם בשאלה עליה השיבו הרוב כי אינם חושבים שצריך לאפשר לחברי הקהילה הלהט"בית לשמש בתפקידי דת בקהילה כמו חזן, בעל קורא וכו, "אני מאוד מחבב כל אדם ואוהב כל אדם באשר הוא אבל כשאתה נכנס לבית הכנסת אתה חייב לכבד את כללי ההלכה, כמו להבדיל בתאטרון או בכל מקום אחר שאתה נדרש לשמור על הכללים".

ברוך המשיך: ''אדם שלא נוהג על פי ההלכה אינו יכול לקבל תפקידים בבית הכנסת. אדם שלא שומר שבת למשל לא יכול לעלות לתורה או להיות חזן, אפילו גברים עם מכנסיים קצרים לא יכולים לעלות לתורה, מה זה אומר שאני שונא אותם? ממש לא. מאות אלפי מחללים שבת אז אני סוגר להם את הכבישים? ממש לא. זכותם לא לשמור שבת וזכותם לנסוע אבל אל תדרוש ממני גם לא לחלל שבת וגם שאני אתן לך להיות חזן. זו ההלכה. נקודה".