ויטמין D
ויטמין D צילום: ISTOCK

דו"ח חדש של מרכז המידע והידע הלאומי למערכה בקורונה ממליץ לכלל האוכלוסייה לקחת ויטמין D כתוסף תזונה, או להיחשף לשמש.

ד"ר רונית ענבר, מנהלת המחלקה לתזונה ודיאטה בביה"ח איכילוב שוחחה עם גולן יוכפז וענת דוידוב ב-103fm על היתרונות של לקיחת הוויטמין.

ד"ר רונית ענבר הסבירה כי "החסר של ויטמין D הוא נפוץ ביותר, למרות שאנחנו ארץ שטופת שמש. אנשים פחות נחשפים, יש הרבה אוכלוסיות בסיכון וכל הסגרים שהיו ועכשיו בחורף שאנחנו פחות חשופים לשמש, ולהרבה אנשים חסר. משרד הבריאות הוציא המלצה לפני חודש שבסך הכול מכוונת את האוכלוסייה להיחשף לשמש, מדברים על 20 דקות עד כמה שניתן ביום".

כמו כן, ציינה את יתרונותיו של הוויטמין: "ויטמין D הוא ויטמין חיוני לגוף, הוא מעורב בהרבה מאוד תהליכים בעיקר מקושר עם הנושא של בריאות העצם והמעורבות שלו בספיגה של הסידן. אבל אנחנו יודעים שהוא מעורב גם בטיוב תהליכים שונים בפעילותה של מערכת החיסון ומכאן החיבור האפשרי לנושא של קורונה.

''צריך להדגיש, מדברים על מחקרים תצפיתיים בלבד, המסקנות שאפשר להפיק מהן מאוד מוגבלות אבל יש הרבה נתונים מכל רחבי העולם ומישראל שיש מתאם בין אנשים שרמות ויטמין ה-D שלהם נמוכות לבין שיעור גבוה יותר של בדיקות קוביד-19 חיוביות".

לדעתה, מדובר בגילוי מרעיש: "אלה נתונים מעניים שמתחילים להיחשף. וויטמין D הוכח כמגן מפני דלקות במערכת הנשימה שלא קשורות לקורונה, לכן יש רציונל כשמסתכלים על מנגנון הפעילות של הוויטמין. לכן הקשר הזה נשמע שיש בו פוטנציאל".

היא קראה לכל אדם שיודע על מחסור בוויטמין D לקחת תוסף תזונה, וציינה כי ניתן לדעת את רמות הוויטמין בגוף בביצוע בדיקת דם פשוטה, והדגישה: "הפוטנציאל של רעילות לוויטמין D הוא נמוך אלא אם מישהו לקוח כמויות מאוד-מאוד גבוהות".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו