התעשייה בשומרון מגיעה לאמירויות

במשלחת אנשי העסקים מהשומרון הביעו סיפוק מהצלחת הפגישות בדובאי. ראש המועצה יוסי דגן: "השומרון מגיע גם לאיחוד האמירויות".

רעות הדר , כ"ד בחשון תשפ"א

התעשייה בשומרון מגיעה לאמירויות-ערוץ 7
יוסי דגן במהלך הביקור בדובאי
צילום: דוברות

משלחת עסקית מקצועית, בראשות ראש מועצת שומרון יוסי דגן, ביקרה בדובאי ונפגשה עם אנשי עסקים מקומיים.

בין אנשי העסקים שהגיעו לאמירויות היה גם משה לב רן מנהל הייצוא של חברת טוויטו פלסט המתמחה בייצור אביזרים למיזוג אוויר וחסכון באנרגיה ומייצאת לכל העולם.

לב רן אומר כי הוא יצא אופטימי מהפגישות. "אני בהחלט רואה אפשרות לקשר עסקי. האמירתים מחפשים פטנטים ייחודים וטכנולוגיה חדישה. גם בתחום החקלאות אנחנו צריכים לבוא עם פיתוחים מיוחדים, זה מה שמעניין אותם. אני מברך את מועצת השומרון על היוזמה והחלוציות של ייזום מפגשים בין התעשייה הישראלית בשומרון לתעשייה האמירתית".

גם בועז שיצר, מנכל חברת Ast המפתחת טכנולוגיות ייחודיות להתפלת ומחזור מים בשיתוף אוניברסיטת בן גוריון וחברת מקורות אומר כי מדובר בצעד ראשון וחשוב. "העולם של מדינות ערב העוסקות בהתפלת מים היה חסום בפנינו עד כה. דרך הפעולה בה פעלנו בעבר התבצעה דרך מדינה שלישית. זו הייתה עבודה מסורבלת ופחות יעילה".

שיצר, שמפעלו נמצא באזור התעשייה שחק בצפון השומרון מספר, "אין כאן הפרדה בין מדינת ישראל ליו"ש ואין יחס לנושא הזה. צריך לחזק את המסר שאנחנו יכולים, בעזרת כלכלה, להסיר את המגבלות סביב הגבולות הפוליטיים. מה שקרה כאן הוא שינוי בתודעה. ההישג של משלחת מיהודה ושומרון הוא הישג גדול מאוד" .

יאיר וולוביץ, אגרונום העובד עם מפעלים ותעשייה בשומרון ועוסק בפיתוח עסקי בינלאומי לחברות ישראליות בתחום החקלאות והמים, משמש כיום גם כיועץ לעשרות חברות חקלאיות מישראל באופן פרטי, דרך מכון היצוא ומשרד הכלכלה.

"אני מייצג בישראל את החברה הפרטית הגדולה באמירויות לאספקת זרעים, חומרי הדברה, דישון ומוצרי השקייה. מדובר בחברה הגדולה באמירויות בבניית חממות לרבות מתקניי סינון RO שגם בונה לולים. הסכמי השלום מאפשרים תקשורת ישירה, מה שיוצר אמון ומאפשר לעסקים להתהוות מהר יותר", הוא אומר.

"בהסכמי השלום מייתרים את הקושי בהעברת תשומות/טכנולוגיות חקלאיות דרך מדינה מקשרת, דבר שלא כל החברות יודעות לעשות ומייקר ומסרבל את תהליכי המכירה".

לדבריו, "אנשי העסקים המקומיים מתרגשים להפגש איתנו ולקדם איתנו עסקים. הם ניזונו עד כה בעיקר משמועות לגביי טיב המוצרים והטכנולוגיות שלנו. לתחושתי, המפגש מאפשר הצגה של הערך שאנו יודעים לייצר. להבנתי בשבועות הקרובים הממשל יסדיר את הרגולציה הנדרשת להבאת סחורות מישראל, דבר שיאפשר תחילת מסחר משמעותי בין המדינות".

ראש המועצה האזורית יוסי דגן ציין כי "השלום בין ישראל לאמירויות הוא שלום אסטרטגי כלכלי. הגענו לדובאי יחד עם אנשי עסקים מהשומרון כדי לפתח את התעשייה אצלנו ולהציע לאמירתים טכנולוגיות פורצות דרך שהם טרם ראו. זו ציונות אמיתית שתחזק את מדינת ישראל בכלל ואת השומרון בפרט".

משלחת שיצאה לדובאי היא המשלחת העסקית הראשונה מיו"ש שיצאה לאיחוד האמירויות.