19 שנים אחרי: תיק רוצח יהודה אדרי נחשף

שם הכיסוי שלו היה "מלכודת דבש"  ומידע שהעביר הציל ישראלים רבים. אבל כשהחלו לחשוד בכוונותיו - הוא רצח את מפעילו.

ערוץ 7 , כ"ה בחשון תשפ"א

אילוסטרציה
אילוסטרציה
צילום: פלאש 90

תיק הסוכן הפלשתיני, שרצח לפני 19 שנים את סא"ל יהודה אדרי, שהיה המפעיל שלו, מתפרסם כעת לראשונה ושם הכיסוי שלו היה "מלכודת דבש", כך חושף העיתון 'ישראל היום'.

מדובר בסוכן בשם חסן סעיד אחמד חסד אבו שעירה, פלסטיני תושב מחנה הפליטים אלעזה בבית לחם, שגויס בתחילת האינתיפאדה השנייה להיות סוכן של יחידה 504 באמ"ן והעביר מידע רב ערך, שאפשר למנוע סדרת פיגועים והציל את חייהם של אזרחים ישראלים רבים.

אדרי גייס את "מלכודת דבש" בנובמבר 2000 וקיים עימו תשע פגישות. השתלשלות הפגישות מפורטת בהרחבה בתיק הסוכן שנחשף כעת, לרבות התשלומים שהועברו לסוכן והחשדות שהעלה אדרי כי הוא מסתיר ממנו מידע.

אל"מ ר', מפקד יחידה 504, שהיה פקודו של אדרי מספר: "יהודה הריח משהו, וגם כתב את זה בדו"חות שלו. מצד אחד הסוכן העביר מידע איכותי ומדויק מאוד, אבל מצד שני היה ברור שהוא לא מחויב ומסתיר מידע רב".

כאשר החשדות הללו התגברו, החליט אדרי להעביר את הסוכן בדיקת פוליגרף. הסוכן הגיע לפגישה, ובסיומו של דין ודברים עם אדרי שלף אקדח, ירה בו והרג אותו. מאבטח שהיה עם אדרי נפצע אף הוא, ומאבטח נוסף רדף אחר הסוכן שהפך למחבל, ירה בו והרג אותו.

תיק הסוכן שנחשף כעת כולל את שלל הדיווחים שהוא העביר בתקופת הפעלתו. "מלכודת דבש" היה בכיר מאוד בתנזים בבית לחם ומקורב לראשי הארגון, והמידע שהעביר סייע בין השאר לסכל פיגועי ירי לשכונת גילה בירושלים, וכן עסקאות של רכש אמל"ח.

(הכתבה המלאה תפורסם מחר במוסף שישבת ב'ישראל היום')