טקס חתימת הסכמי שיתוף הפעולה בבחריין
טקס חתימת הסכמי שיתוף הפעולה בבחריין צילום: חיים צח / לע"מ

ישראל, איחוד האמירויות ובחריין צפויות לפעול יחד מול מדינות בעולם שעדיין לא הגדירו את חיזבאללה כארגון טרור. כך אומר סמנכ"ל משרד החוץ לעניינים אסטרטגיים, יהושע (יוש) זרקא, בראיון ל"ישראל היום" שפורסם הבוקר (חמישי).

"לפני שנים רבות היו מדינות רבות, וגם האיחוד האירופי, שהוציאו מחוץ לחוק את הזרוע הצבאית של חיזבאללה. אולם מה שמכונה בארגון 'הזרוע האזרחית' - נותרה לגיטימית", הסביר זרקא.

לדבריו, "כתוצאה מכך חיזבאללה יכול היה לגייס תרומות בהרבה מדינות למה שהציג כפעילויות צדקה, חינוך ורווחה. נסראללה לא מחליף כובעים בין הזרוע הצבאית לאזרחית. התרומות מהוות 30 אחוזים מסך התקציב של הארגון, ולכן מדובר בהכנסה משמעותית".

נציין כי בשנתיים האחרונות 14 מדינות אסרו את כלל פעילות חיזבאללה בתחומן, ומחציתן קיבלו את ההחלטה בחצי השנה האחרונה. מדובר, בין השאר, במדינות גרמניה, בריטניה, קוסובו, לטביה, שווייץ, גואטמלה וצ'כיה. הן הצטרפו לארה"ב, לקנדה, לאמירויות, לבחריין ולנסיכויות מפרץ נוספות, שלפני שנים רבות הגדירו את חיזבאללה כארגון טרור שפעילותו בלתי חוקית בתחומן.

זרקא הוסיף כי החלשת הארגון מסייעת גם בהיבטים נוספים, "פגיעה בחיזבאללה מחלישה את איראן. שנית, נמנע מהם גיוס תרומות ודימוי חיזבאללה ייפגע. אנחנו ממקדים מאמץ באיחוד האירופי כי זה ישפיע על כלל החברות בו. היעד הוא שהאו"ם יגדיר את חיזבאללה כארגון טרור".