אות ומופת

כמעט שנתיים אחרי שזינק אל תוך התופת כדי להתעמת עם מחבל, יקבל בשבוע הבא הרב אטינגר הי"ד את אות הגבורה האזרחית של משטרת ישראל

שילה פריד , כ"ה בחשון תשפ"א

אות ומופת-ערוץ 7
הרב אחיעד אטינגר הי"ד
צילום: יוני קמפינסקי

"ברגע שזיהה את הפיגוע, הרב אחיעד שינה את מסלולו, חתר למגע ברכבו לעבר המחבל, הצליח לירות כדור אחד לעברו וככל הנראה נתקל במעצור, ואז ירה המחבל לעברו ופצע אותו אנושות". כך נימקו במשטרה את ההחלטה להעניק לרב אחיעד אטינגר הי"ד את אות הגבורה האזרחית.

בטקס שייערך בשבוע הבא יוענקו 32 עיטורים וצל"שים מידי השר לביטחון פנים אמיר אוחנה, ממלא מקום מפכ"ל המשטרה ניצב מוטי כהן וצמרת הארגון. מתוך רשימת המעוטרים, שישה הם אזרחים. בני משפחתו של הרב אטינגר יקבלו את התעודה ואת ההוקרה במקומו. הרב אטינגר נרצח בפיגוע באריאל לפני קרוב לשנתיים, אחרי ניסיון להיאבק ברוצח שהיה בעיצומו של מסע רצח בשומרון.

עוד נכתב בנימוקי המשטרה: "מעדות אישה שהייתה בזירה, המחבל עמד מולה עם הנשק וללא פעולתו של הרב אשר התפרץ עם רכבו לעבר המחבל ייתכן שגם הייתה בין הקורבנות. בפעולתו קטע את מסע ההרג של המחבל ושילם בחייו".

אזור מועד לפורענות

מי שהמליץ לוועדה המשטרתית להעניק לרב אטינגר את ההוקרה המיוחדת הוא מפקדת תחנת משטרת אריאל סגן־ניצב ארז אמויאל, שהתרשם עמוקות מאומץ הלב, מהאחריות וממסירות הנפש שגילה הרב אטינגר בזירת האירוע.

"ביום הפיגוע ניהלתי את חקירת האירוע", מספר אמויאל בשיחה עם 'בשבע'. "אני מכיר את האירוע למעשה מתחילתו ועד סופו. מהממצאים המשטרתיים עולה כי המחבל החל מסע ירי רצחני. הוא הגיע קודם כול לתחנת האוטובוס בכניסה לעיר, שם דקר למוות חייל, חטף את נשקו וירה בחייל בנשק שחטף ממנו. משם הוא המשיך לכיכר אריאל, ביצע ירי בצרורות למספר רכבים חולפים, כשהבחין ברכב שנוסעים נמלטו ממנו מרוב פחד המחבל השתלט עליו. בזמן שהיה המחבל בצומת הרב אטינגר יצא מרכבו, ובנשקו האישי הצליח לירות כמה כדורים לעבר הרוצח. במהלך חילופי האש ביניהם הרב נרצח, והמחבל המשיך לצומת גיתי אבישר וירה צרור בחייל שעמד שם".

לדברי אמויאל התנהלותו יוצאת הדופן של הרב אטינגר הי"ד הפתיעה גורמים רבים במשטרה, שכן אין זה דבר רגיל שאזרחים לוקחים אחריות במהלך אירוע כזה. "במהלך התחקיר שביצענו אחרי האירוע הבנו שהרב אטינגר בכלל לא היה אמור להיות במקום. אריאל לא הייתה במסלול הנסיעה שלו. באותו יום הוא היה בדרך לישיבה שבה הוא לימד בתל אביב. כשהוא הבחין שקורה כאן אירוע חריג שנראה בעיניו כמו פיגוע הוא שינה את מסלול הנסיעה שלו, הגיע לנקודה שבה היה יכול לחתור למגע עם הרוצח והצליח לירות לעברו כמה כדורים. זו התנהלות שהפתיעה אותנו מאוד. אזרח שסוטה ממסלולו, חותר למגע מול מפגע ומנסה לעצור אותו במסע הרצח שלו זו לא התנהגות שאופיינית לאזרחים, אלא לרוב היא מצופה מהשוטרים או מכוחות הביטחון שבשטח. זה היה ראוי, וטבעי שיקבל אות הוקרה חשוב זה כדוגמה ומופת לגבורה אזרחית".

תמר, אלמנתו של הרב אטינגר, הגיבה ל'בשבע' על החלטת המשטרה להעניק לבעלה אות גבורה. "בשבוע הבא יקבל בעלי, הרב אחיעד אטינגר הי"ד, אות גבורה אזרחי ממשטרת ישראל”, אמרה. "נכון, חשוב שמדינה תכיר ותוקיר אזרחים שמסרו את נפשם למענה. נכון, חשוב לילדינו לדעת שאבא אומנם נרצח, אך הציל אנשים אחרים במותו. אבל זה לא מספיק. אנחנו מאמינים שהכול מכוון בידיי שמיים, אבל עלינו מוטלת חובת ההשתדלות. צומת אריאל מועד לפורענות. אירעו בו כבר כמה פיגועים רצחניים. הסיבה גם היא ידועה - חנויות של ערבים הממוקמות בצומת ומקשות על החיילים לזהות התרחשות חריגה. התרענו על כך בפני הגורמים הרלוונטיים, אך לצערנו בינתיים לא נעשה דבר. אנחנו לא שונאים ולא מחנכים את ילדינו לשנאה, אלא אנחנו מחנכים אותם לאהבה, להתחשבות, לנתינה. לכן אנחנו חושבים, שמי שלא מסוגל לחיות איתנו בשלום בארץ שלנו, מי שמחנך את בניו להרג ולשנאה, מי שרוצח את מיטב בנינו - אין מקומו כאן. להם יש עשרות מדינות, לנו יש רק אחת ואנחנו לא מעוניינים למסור את נפשנו למענה. אנחנו רוצים לחיות בה ולגדל בה את ילדינו בשלום ובשמחה".

"תמיד מכוון משימה"

זו לא הפעם הראשונה שבה הרב אטינגר זוכה להוקרה על גבורתו בעת הפיגוע. לפני קצת יותר משנה ניתן לו צל"ש אזרחי מהמועצה האזורית שומרון על כך שלקח חלק באירוע שלא היה מחויב להשתתף בו והציל אזרחים. באותו אירוע השתתפו גם חובשי מגן דוד אדום שניסו להציל את חייו בזירת האירוע. שם אמרו כי "הצל"ש מגיע לרב אטינגר ללא ספק. אנחנו ראינו את היקר להם בשעות האחרונות שלו, עשינו כל מה שהיינו יכולים כדי להציל אותו".

את התעודה, כאמור, יקבלו בשמו של הרב אחיעד בני משפחתו. אחיו שוחחו עמנו על התחושה המעורבת לקראת המעמד. "מותו של אחי הרב אחיעד היכה בנו כרעם ביום בהיר, אך נסיבות מותו אינן מפתיעות אותנו כלל וכלל", הם אומרים, "אחיעד תמיד היה מכוון משימה ובכל שבריר של שנייה בחייו הוא חיפש היכן הוא יכול לתרום, לעזור, לתת, ומה הדבר המשמעותי הבא שהוא יכול לעשות. הוא הקפיד לנצל כל שנייה ושנייה בחייו לטובת לימוד תורה בעיון או עשיית מעשה של נתינה או חסד משמעותי ככל הניתן, גם אם זה קשה. המוטיב הזה בחייו אף הביא אותו להקים בדרום תל אביב את ישיבת 'עוז ואמונה', שהוקמה בכוונת תחילה במקום הכי מאתגר וגם הכי חשוב - בשכונת נווה שאנן. כיום ב"ה גם פועלו זה נושא פרי והישיבה פורחת וגדלה בצורה יפה ומוצלחת.

"הסיטואציה שאליה הוא נקלע, שבה מחבל רצחני פותח באש לעבר אזרחים ישראלים וחיילים, דרשה תעצומות, והרב אחיעד ראה כי הוא יכול לנסות לגדוע את הרצח בעזרת הנשק שברשותו ובזכות הניסיון שרכש במהלך שירותו הצבאי. למרות שהיה בדרך לישיבתו בתל אביב הוא הפנה את הרכב באופן מיידי אל עבר זירת האירוע כדי לנסות לנטרל את המחבל ולמנוע ממנו לגדוע את חייהם של אנשים נוספים".

אחיו של הרב אטינגר מדגישים את הפעולה של אחיהם על רקע חוסר התפקוד של גורמי ביטחון אחרים. "אחיעד ביצע מעשה שאמורים לעשות נושאי מדים - משטרה או צבא – אך באותו רגע נתון לא היה בזירה אף אחד מהם, וחלק מהנוכחים לא תפקדו כנדרש, כפי שעלה מהתחקיר שקיימו לאחר האירוע גורמי הביטחון השונים. הוא אכן הצליח לממש את כוונתו בכך שמשך את הירי של המחבל אל עבר האוטו שלו, ובכך הציל את חייהם של אזרחים אחרים במקום. בנוסף ולא פחות חשוב מכך, הוא גרם למחבל להרגיש מאוים על ידי האופן שבו פתח באש לעברו, צעד שהגיע לאחר רגעים ארוכים שבהם המרצח ירה לכל עבר באין מפריע".

באשר להחלטת המשטרה אמר אחיו ליאור: "אנחנו מרגישים סיפוק רב מהחלטת המשטרה ומדינת ישראל, משום שהחלטה זו בעצם מכירה בתרומתו של הרב אחיעד לתקומה ולשמירת חיי עם ישראל בארצו אל מול האויב העומד לכלותנו גם בימים אלו, והנצחה זו תפעל שמורשתו ותרומתו תיצרב לעד בזיכרון הלאומי. אנו מקווים שפועלו הרב של אחיעד לאורך חייו, וגם פעולתו הנועזת האחרונה שבה הוא מצא את מותו ודרכה הוא ביטא את מחויבותו המוחלטת לעם ישראל ולתורת ישראל, תהיה מקור השראה לעוד רבים וטובים מעם ישראל שיידעו להקדיש את חייהם לדברים משמעותיים לחברה בישראל ולהגדלת התורה".