חב''ד תקבל מרוסיה 180 מליון דולר?

פסיקה תקדימית שניתנה השבוע בארה''ב על ידי השופט המחוזי רויס למברט נגד רוסיה ובעד התנועה עשויה להניב לחב''ד כ-180 מליון דולר

מיכל לוי , כ"ה בחשון תשפ"א

אילוסטרציה
אילוסטרציה
צילום: איסטוק

פסיקה תקדימית שניתנה השבוע בארה''ב על ידי השופט המחוזי רויס למברט נגד רוסיה ובעד תנועת חב''ד עשויה להניב לחב''ד כ-180 מליון דולר

פסק הדין הנפרש על פני 51 עמודים אותו כתב השופט למברט בסוף השבוע האחרון, קובע כי רוסיה ומחזיקי נכסיה בארה"ב אינם יכולים לערער על פסיקתו בעבר וכי עבור כל יום שבו המעצמה הרוסית לא תשיב את ''אוסף שניאורסאהן'' המכיל את ספרי אדמורי חב''ד לתנועת חב''ד, תחויב רוסיה בסכום של 50 אלף דולר בכל יום.

השופט התיר לתנועת חב''ד לתפוס את נכסי רוסיה הקיימים בטריטוריה של ארה''ב לשם גביית קנס בסך כ-180 מליון דולר שיועבר לתנועת חב''ד מנכסים אלה.

הרוסים מצידם וכך גם תאגידי הענק בארה''ב המחזיקים בנכסים רוסיים, ומיוצגים על ידי משרדי העו''ד הטובים בעולם התקוממו על הפסיקה התקדימית וביקשו לערער על כך, אך כאמור השופט סירב בסוף השבוע האחרון לתת להם זכות עירעור ולמרות שלא היה צורך שינמק את פסיקתו, חרג ופירט את נימוקיו על פני 51 עמודים.

השופט בפסיקתו אומר כי חלפו הימים של התנהלות דיפלומטית בתיק זה וכי הפיתרון העומד לנגד עיניו בשלב הזה הוא רק במישור של הטלת הסנקציות.

במרכזה של הפרשה עומדת ספרייתו של הרבי מליובאויטש 'ספריית אגודת חסידי חב''ד' השוכנת בבניין נאה בסמוך למרכז חב"ד העולמי בניו יורק 770, היא מונה כיום כמיליון ספרים כתבי יד נדירים וחפצים מגדולי החסידות בכל הדורות והיא נחשבת לאחת הספריות היהודיות החשובות ביותר בעולם.

הרבי בעצמו שהיה איש ספר במלוא מובן המילה, היה מעורב בכל פרט הקשור בספרייתו.

חלק נוסף של הספריה הנקרא 'אוסף שניאורסון' ובו נמצאים למעלה מ-12 אלף ספרים שהינם אוסף ספריו הקדושים של האדמו"ר החמישי לבית חב"ד - הרבי הרש"ב, נמצא עדיין בשבי בידי שילטונות רוסיה ומאוכסן ברובו בספריית לנין במוסקבה, במשך השנים הצליחו סוחרי עתיקות להבריח מתוך ספריית לנין ספרים מתוך האוסף הזה ולנסות לסחור בו, מה שמעמיד בסכנה גדולה את האוסף היקר.

הרבי שיגר במשך השנים שתי משלחות מיוחדות במטרה לפדות את הספרים מידי הרוסים ולהשיבם לספרייתו, המשלחת האחרונה שיצאה בשנת תשנ''א פועלת עד היום ללא לאות להצלת הספרים.

המשלחת מונה ארבעה חברים שגויסו על ידי הרבי בעצמו ונחשבים מבכירי חב''ד כיום. השליח הראשי לקליפורניה הרב שלמה קונין, "הצדיק מלניגרד" הרב יצחק קוגן, ראש מפעל השליחות של חב"ד בישראל יו"ר צעירי חב"ד הרב יוסף אהרונוב, ומנהל הספריה של הרבי הרב שלום בער לוין.

במשך השנים התערבו בפרשה זו גם ראשי המדינה בישראל, ראשי הממשלה שמיר נתניהו ואולמרט ואף הנשיאים הרצוג קצב ופרס ניהלו שיחות עם הרוסים, הם גויסו על ידי חבר המשלחת הישראלי הרב יוסף יצחק אהרונוב, זאת למרות מחאות אנשי משרד החוץ שהנושא אומנם יהודי אך אינו קשור למדינת ישראל.

בארה''ב מעריכים כי מדובר בהליך מורכב. "תפיסת הכספים לא תהיה רק על סכום של 180 מיליון דולר אלא על כל הנכסים של רוסיה בכלל, וזאת עד שבית המשפט יפריש את הסכום הדמיוני הזה לתנועת חב"ד מתוך נכסי רוסיה, פעולה כזו יכולה ליצור משבר לא פשוט של תפיסת חשבונות בנק וסחורות יקרות ערך וליצור משבר מתגלגל", אמרו גורמים מקומיים המעורבים בפרשה.

יחד עם זאת, הבהירו, על פי חוקי ארה''ב גם אם הרוסים ישיבו את הספרים לחב''ד, רוסיה עדיין תהיה מחויבת להעביר את מלוא סכום הקנס לתנועת חב''ד.

גורמים בכירים בחב''ד הוסיפו ואמרו השבוע כי "יש אינטרס משותף של שתי המעצמות שלא להגיע למשבר, והפתרון יגיע במוקדם ובמאוחר".

"חב"ד איננה מעוניינת בכסף ובוודאי איננה מעוניינת במשבר מול רוסיה, אך בשל התנהלות של גורמים רוסיים שונים עם תפיסות סובייטיות ישנות שלא נותנים לממשל להגיע לפתרון פשוט, נדחקו כל הצדדים למציאות הלא נוחה הזו, אנחנו בטוחים שהפתרון נמצא בהישג יד והשליחות שהטיל הרבי על חברי המשלחת, להוציא את הספרים מהשבי אל מקומם הטבעי בספריית הרבי, תקוים במלואה".