אילוסטרציה
אילוסטרציהצילום: דובר צה"ל

רמטכ"ל צבא בריטניה, הגנרל מארק קרלטון־סמית', נקלע לחוויה לא נעימה באחד הלילות האחרונים, כשהושאר בטעות לבדו בשדה חשוך ובמשך זמן מה איש לא ידע על היעדרו.

ה'סאן' הבריטי המביא את הסיפור כתב כי הרמטכ"ל הבריטי ביקש להפתיע את הכוחות שהתאמנו בלילה, ולהצטרף אליהם לאימון לילי. לשם כך הוא טס במסוק, כשהוא מורה לטייס להנמיך טוס בשטח בו התאמנו באותה שעה יותר מ־2,000 חיילים של הדיביזיה השלישית של צבא הוד מלכותה.

בשלב כלשהו הנמיך הטייס את המסוק והגנרל זינק מתוכו אל שדה האימונים, בעוד המסוק מתרומם מיד בחזרה ומתרחק מהמקום.

רק לאחר שהרמטכ"ל התאושש מהזינוק שלו אל תוך השטח, וכשהמסוק כבר החל להתרחק, הוא הביט סביבו והבין שהונחת במקום הלא נכון, ואין איש בכל הסביבה.

בשלב זה כבר היה מאוחר מדי עבורו לסמן לטייס לשוב על עקבותיו, וגם הנסיונות ליצור קשר עם פקודיו באמצעות הטלפון הסלולארי שלו נועדו לכשלון משום שהשטח בו נחת הגנרל הבריטי הנו בלב מתחם אימונים ענק המתפרש על פני 300 מייל רבוע (כ־ 480 קמ"ר), ובכל האזור אין אנטנות לקליטה סלולארית.

למזלו של הרמטכ"ל, החיילים ביחידה שהתאמנה באזור שמעו את קול המסוק המתרחק, והבינו שכנראה הגיעה אישיות רמת דרג כדי לחזות באימונים מקרוב.

החיילים ומפקדיהם הבינו מיד את הטעות שאירעה, וניסו ליצור קשר עם הרמטכ"ל, ניסיונות שכמובן לא עלו יפה, אבל איששו את החשד והבהירו כי הרמטכ"ל אכן נשאר לבדו בשטח החשוך.

באותו הרגע השתנתה משימת האימון של החיילים, והם קיבלו הוראה לצאת לחיפושים אחר הרמטכ"ל האבוד, ואכן כעבור זמן לא רב מצאו אותו כשהוא בריא ושלם.

ה'סאן' הבריטי מצטט גנרל בכיר אחר בצבא בריטניה שטוען כי לא שוחח עם הרמטכ"ל על הנושא, אבל אין לו ספק שהגנרל קרלטון־סמית' קיבל את הדברים ברוח טובה.

לדבריו, הגנרל עצמו הוא יוצא SAS - יחידה העומדת בחוד החנית של הכוחות המיוחדים הבריטיים, ומשמשת כמקור השראה לכוחות הקומנדו ברחבי העולם כולו. גם היום, בתפקידו כרמטכ"ל של כל צבא בריטניה, ממשיך הגנרל קרלטון-סמית' לחבוש את הכומתה בעלת הצבע החולי, המזוהה עם הכוחות המיוחדים.

"כאיש ה- SAS טון־סמית' לא הרגיש אבוד אפילו לא לרגע אחד", אומר בביטחון מלא הגנרל ששוחח עם ה'סאן'. "הוא יודע לנווט בחושך לפי מיקום הכוכבים, ויש לו כישורי בריחה והתחמקות גבוהים מאוד".

למרות האירוע המביך, הרמטכ"ל הבריטי לא שינה את לוח הזמנים שלו, ועוד באותו לילה טס בחזרה ללונדון והשתתף בטקס שנערך לציון 100 שנה ל'יום הלוחם האלמוני'.