אילוסטרציה
אילוסטרציהצילום: istock

עמותת "עדי" המטפלת באנשים וילדים עם בעיות התפתחותיות מורכבות ערכה הבוקר כנס בינלאומי ראשון מסוגו: "אתגרXאתגר: התמודדות הורים לילדים עם צרכים מיוחדים בתקופת הקורונה".

הכנס נערך באופן מקוון ומטרתו מתן כלים מקצועיים לאנשי חינוך, רווחה ובריאות, עובדים סוציאליים, פסיכולוגים קליניים, יועצים חינוכיים ומטפים פרא-רפואיים, המתמודדים בתקופה זו עם סיטואציות שלא נבחנו בעבר.

העמותה העשירה את המשתתפים בכלים טיפוליים ליצירת חוסן בקרב משפחות שמתמודדות עם בן משפחה עם מוגבלות בתקופת הקורונה והתמודדות עם אתגרים רפואיים תקדימיים כגון שהייה ממושכת בבידוד, חרדה קיומית וחשש מהידבקות הילד, העדר מסגרות של פנאי, ועוד.

בין המשתתפים: שגריר הולנד בישראל האנס דוקטר, יו"ר הכפר השיקומי "עדי נגב-נחלת ערן" אלוף(מיל') דורון אלמוג, מנכ"ל "עדי ירושלים" שלומית גרייבסקי, פרופ' מולי להד וד"ר אייל דורון- מומחים בעלי שם עולמי לטיפול במצבי לחץ והתנהלות במצבי חוסר ודאות, עובדת סוציאלית לילה סועאד וד"ר רובי רוגל.

הכנס התמודד עם סוגיות מורכבות ביותר עבור משפחות לבוגרים ולילדים עם צרכים מיוחדים, קושי שניצב על הגבול הבלתי אפשרי בתקופת הקורונה, כשמדברים מחד על אוכלוסייה שזקוקה למגע וקרבה אנושית יותר מכל שבאותה נשימה נמצאת בקבוצת הסיכון לפגיעה קשה כתוצאה מהמחלה.

מנכ"ל עדי-ירושלים, שלומית גרייבסקי, אמרה בכנס: "כנס זה ראשון מסוגו, מיועד לאנשי מקצוע מתחום הבריאות, הרווחה והחינוך שרוצים להעמיק בידע ובכלים כיצד לסייע להורים בהתמודדות עם האתגר הכפול. בשנים האחרונות העמותה הקימה מחלקת מחקר והדרכה שמתמקדת ביצירת בסיס מקצועי משותף בין מרכזי העמותה השונים ויצירת קשר עם מוסדות אקדמאיים בארץ ובעולם על מנת להרחיב את הכלים והידע המקצועי".

מארגנת הכנס ומנהלת המוקד החם 'עדי בשבילכם' מירי אריכא שמפעילה העמותה עבור משפחות לאנשים עם צרכים מיוחדים מדגישה כי "תקופת הקורונה טומנת בחובה אתגרי חינוך מורכבים ביותר כמעט עבור כל בית בישראל. כאשר אנו מוסיפים למשוואה הזו את המשתנים שאיתן נדרשות להתמודד משפחות לאנשים עם צרכים מיוחדים אנו מקבלים אתגר על סף הבלתי אפשרי".

לדבריה, "התקופה הנוכחית הביאה למוקד 'הקו החם' שאלות וסוגיות מורכבות ביותר שלא התמודדנו איתן בעבר, החל ממשפחה מיוחדת שנאלצת להיכנס לבידוד עם ילד שמצריך טיפול אינטנסיבי ועד הקושי שבהיעדר מסגרת פנאי תומכת לילד עם המוגבלות. מטרת הכנס הייתה לספק את המענה המקצועי ביותר, לתת כלים לאנשי המקצוע שבאים במגע עם משפחות של ילדים עם מוגבלות, הכוונה מיטבית של המשפחות, חיזוק מקורות הכח שלהם ובניית חוסן להתמודדות במציאות המורכבת".