כשר אבל פתוח בסופ''ש: "לרבנות אין מונופול על השבת"

בג"ץ דן בעתירתו של בעל מסעדת "באב אל ימן" הפתוחה בשבת תוך שמירה על כשרות, נגד החלטת הרבנות לא להעניק לו תעודת כשרות.

ערוץ 7 , כ"ה בחשון תשפ"א

שופטי בג"ץ דנו הבוקר (חמישי) בעתירתו של יהונתן ודעי, בעל מסעדת באב אל ימן בשכונת רחביה בירושלים, נגד החלטת הרבנות בירושלים לא להעניק למסעדתו תעודת כשרות.

ודעי, השומר לדבריו במסעדה על דיני הכשרות, מפעיל לטענתו את המסעדה במודל שבו פועלים בשבת מטבחי בתי המלון, אך הרבנות מסרבת לאפשר זאת.

לדברי ודעי, "העתירה הזאת חשובה לציבור הדתי ולציבור החילוני. היא מראה שיש גבול להתערבות של הרבנות בתחומי החיים שלנו, ושיש אפשרות למסעדות לפעול בשבת".

עו״ד אלעד לוביץ׳, המייצג את ודעי מטעמה של תנועת "נאמני תורה ועבודה", טען כי "סירובה של הרבנות להעניק תעודת כשרות לבאב אל ימן הכשרה ופתוחה בשבת ללא חילול שבת נובע משיקולים שאינם הלכתיים כלל ועיקר, משום שבתי מלון, מסעדות בנתב"ג ומקומות נוספים פתוחים בשבת ומחזיקים בתעודת כשרות".

לדבריו, "הרבנות בעצמה אומרת שכשיש סיבה מספיק טובה - היא מאפשרת למקומות הפתוחים בשבת ללא חילול שבת לקבל תעודת כשרות, אך החליטה שלמסעדה במרכז ירושלים אין סיבה מספיק טובה לקבל תעודת כשרות".

"לדידנו, המשבר הקשה הפוקד את המסעדות והעסקים עקב משבר הקורונה הוא הזדמנות לרבנות לחשב מסלול מחדש ולעשות את מה שכל רשויות המדינה עושות כרגע: לבדוק היכן אפשר כרגע להקל על העסקים, מבלי להתפשר על עקרונות הכשרות", הוסיף.