אילוסטרציה
אילוסטרציה iStock

קבינט הקורונה התכנס בצהריים (חמישי) לישיבה בראשותו של ראש הממשלה, לנוכח המחלוקת בנוגע לשלבים הבאים של היציאה מהסגר, אך בישיבה לא צפויות להתקבל החלטות משמעותיות.

ממונה הקורונה פרופ' רוני גמזו התייחס בישיבה למצב תחלואת הקורונה במגזר החרדי והביע דאגה מהמגמה המסתמנת.

"אנחנו רוצים בזהירות לומר שמקדם ההדבקה במגזר החרדי עולה", אמר גמזו לשרים, "רוני נומה ממקד את המעקב שלו על המגזר. ה-R שם הוא סביב 0.8 וזה דורש המשך עבודה שלנו בעיקר בהיקף הבדיקות".

בתשובה לשאלת שר החוץ אשכנזי בנוגע לסיבות לעליית התחלואה במגזר החרדי אמר פרופ' גמזו, "החברה החרדית מיישרת קו עם האוכלוסייה הכללית. אנחנו רואים תנועתיות הולכת וגדלה".

"אנחנו רואים שם דבר נוסף שמטריד אותנו, כי שיעור הבדיקות לא מספיק טוב. כששיעור הבדיקות לא מספיק טוב, ה-R ייגדל", הוסיף.

גמזו ציין את שיעור הבדיקות כמרכיב מכריע גם באפשרות לשלוט בהיקף התחלואה בכלל המספרים, ואף הציב בפני השרים מספר יעד אליו הוא שואף.

"היקף התחלואה שלנו ביחס לאירופה יחסית נמוך. אבל צריך להגדיל את הבדיקות. אם נגיע ל-70 אלף ככה נצליח להשתלט על הכל", טען.

שר הפנים אריה דרעי הציע בישיבת קבינט הקורונה לקצר את תקופת הבידוד לשבעה ימים. ''אנשים לא משתפים פעולה בחקירות האפידימיולגיות כדי לא להכניס חברים לבידוד. אני משוכנע שאם נקצר את הבידוד, כולל בדיקה לפני ואחרי, זה יעודד שיתוף פעולה של הציבור וייתן כלי חזק מאוד לבלימת התחלואה", אמר דרעי.

דרעי הוסיף: "אני יכול לקבל ביקורת של שר הבריאות, זה תפקידו, אבל שפקידים יטיחו במו בתקשורת ובאופן גלוי האשמות כאלה זה לא מקובל. אנחנו יושבים כאן שעות לדיונים וקבלת החלטות, האחריות עלינו וההאשמות האלה שנעשות באופן גלוי לא מקובלות".

ראש הממשלה נתניהו אמר בתגובה ''אני מסכים לכל מילה שאמר השר דרעי בנושא דברי הפקידים נגד השרים. לא היתה ממשלה שנתנה כך לפקידים להתבטא באופן חופשי. אני גם מסכים עם הצעתו של השר דרעי לקצר את הבידוד לשבעה ימים''.

שר הבריאות יולי אדלשטיין אמר בדיון בקבינט הקורונה כי "כבר אישרנו בקבינט את הגדלת הקנסות, בממשלה ובוועדת שרים לחקיקה ומאז זה נשכח ונעלמו העקבות". לדבריו אי-הגדלת הקנסות גורמת לכך ש"אנחנו פשוט פוגעים בעצמנו".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו