הסכנות והיתרונות של הקניות ברשת

האם סכום הקניות ביום הרווקים הסיני יהיה גבוה מכל תקציב הביטחון של ישראל?

ניצן קידר - ערוץ 7 , כ"ה בחשון תשפ"א

קניות באינטרנט
קניות באינטרנט
shutterstock

אתמול חל יום הרווקים הסיני, שפותח מידי שנה את ימי המכירות הדיגיטליים של חודש נובמבר – חגיגת קניות בינלאומית של בגדים, ג'אג'טים, ספרים ועוד. האם השנה נראה שיא של כל הזמנים או שמא נראה איתות אמיתי ראשון בפגיעה הכלכלית בכוח הצרכני בעקבות הקורונה?

"בשנים האחרונות ימי המכירות הדיגיטליים צברו תאוצה אדירה כאשר בשנת 2018 באתר עליבאבא בלבד נמכרו במהלך יום הרווקים מוצרים בשווי כולל של 27 מיליארד דולר, בשנה שעברה כבר האתר רשם הכנסה של 38 מיליארד והשנה אם הכל היה כרגיל היינו מעריכים שנראה סכום שמגיע לאיזור ה-50 מיליארד דולר – סכום שקרוב לכל תקציב הביטחון בישראל, אך אם זאת ישנו חשש שדווקא יום המכירות יראה את המשבר בעולם הצרכני ולראשונה מזה שנים נראה ירידה במכירות", סיפר לערוץ 7 גיל גבריאל, סמנכ"ל השיווק של אינטרנט רימון ומומחה להגנה ברשת.

ואיפה הקהל הישראלי בכל החגיגה? בכל שנה כמות החבילות המגיעות לישראל במהלך נובמבר כמעט ומוכפלת, כך למשל בשנת 2018 נחתו בישראל 7 מיליון חבילות כאשר בשנת 2019 דיווח דואר ישראל על שינוע של קרוב ל-14 מיליון חבילות שהגיעו במהלך חודש המכירות.

"יום הרווקים הסיני הנוכחי מעניין, יש כאן שתי השפעות מנוגדות, מצד אחד המחירים הנוחים לצד החנויות הסגורות במרכזי הערים והקניונים, ומצד שני המצב הכלכלי שעשוי להניע תפיסה צנועה יותר של צמצום בלי לקפוץ אחרי כל מבצע, כמו בעבר", מציין גבריאל.

לגבריאל, כמי שעוקב מקרוב על הרגלי השימוש ברשת של הישראלים חשוב להבהיר כי ימי המכירות גם הזדמנות להאקרים לנסות ולגנוב פרטי חשבונות ופרטים אישיים של צרכנים ולכן לצד הקניות צריך לדעת היכן לשים לב.

"הסטטיסטיקה בעולם מלמד שבכל 2 שניות נגנבים פרטים אישיים ברשת, בשנים האחרונות היקף הגניבות ברשת חצה את רף 60 מיליארד ש״ח בשנה ולפי מחקרים, לקורבן הגניבה לוקח בדרך כלל 3 חודשים לגלות שגנבו ממנו את פרטי האשראי וביצעו רכישות בשמו, משתף גבריאל. ׳העצה למי שרוכש היום ברשת ובכלל היא לשים לב להיכנס לאתרים דרך החיפוש הרגיל במנוע החיפוש גוגל, לא דרך לינקים שנשלחים במייל או בהודעות וואטסאפ ויכולים להכיל קודים זדוניים לגניבת פרטי האשראי וכמובן לבדוק את חשבון האשראי בזמן ולא לאחר 3 חודשים".

לסיום מבקש גבריאל מהישראלים בקשה אחת: לקנות כחול לבן. "הקורונה גרמה להרבה מאוד עסקים להקים פלטפורמות אינטרנטיות יעילות, נכון לעיתים אותו המוצר יהיה זול יותר בעליבאבא או אמזון אבל אנו חייבים לגלות ערבות הדדית ולסיוע לחנויות הישראליות לצלוח את משבר הקורונה גם אם זה דורש מאיתנו להוציא קצת יותר".