ממונה הקורונה היוצא, פרופ' רוני גמזו, ערך הערב (חמישי) תדריך אחרון אחרי שלושה חודשים בתפקיד, רגע לפני שהוא חוזר לניהול בית החולים איכילוב.

גמזו דיבר על הצעדים שקידם ואמר, "יש משרד בריאות אבל לא משרד קורונה ואנחנו יצרנו משרד קורונה. מדינת ישראל איננה אחידה, יש גוונים רבים של החברה ולכן הקמנו דסק חרדי, כללי וערבי. זה היה קריטי להצלחה".

לדבריו, אחד הדברים החשובים ביותר הוא השיח עם הציבור. "לאורך כל התקופה שהובלתי יחד עם ממשלת ישראל את המאבק הקורונה נהגתי תמיד לדבר עם הציבור ולתת כל הזמן תמונת מצב. זה אירוע מורכב ולא פשוט גם לאנשי המקצוע, החשיבות הגדולה היא לתת הסברים ולענות על שאלות". גמזו עקץ את מקבלי ההחלטות וטען: "מי שחושב שאפשר לנהל את המגיפה מלמעלה ולא מלמטה לא מבין קורונה. ההתפרצות מתחילה מרחוב ומשכונה - שם צריך לדעת מה קורה".

גמזו התייחס לביקורות על מודל הרמזור שהוביל וענה, "הרמזור לא נכשל. הוא חי ומונע התפרצויות. אנחנו יודעים לקבוע על כל עיר, יישוב ואפילו שכונה שצריכה להיכנס לסגר. כל דבר במדינת ישראל עובד על פי הרמזור, הנוסחה חכמה והיא בודקת גם את שיעור הבדיקות החיוביות וגם את התחלואה החבויה. זה מודל רגיש וחכם, הרשויות המקומיות רוצות להיות ירוקות. גם אם הרמזור לא קובע כרגע מסחר או חינוך - כולם רוצים להיות ירוקים".

לגבי מצב בדיקות הקורונה אמר, "היום יש לנו יכולת לבצע 115 אלף בדיקות קורונה ביום. זה הנתון הגבוה ביותר בעולם ביחס לאוכלוסיה. צריך להשתמש בזה - זה מודיעין שאם לא משתמשים בו הוא מתבזבז. אני ממליץ לעשות שימוש נרחב בבדיקות, יש לנו תקציב מוכן לתמרץ רשויות מקומיות בסכומים של עד 20 מיליון שקלים. זה סוכם עם האוצר והשלטון המקומי".

כשהתבקש להתייחס לנושא הקנסות אמר, "היו שיקולים פוליטיים לא נכונים בנושא הקנסות".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו