בין אתניקס לספר שופטים - פלייליסט לפרשת חיי שרה

מבשלים? מנקים? רוצים לשמוע שירים בעת ההכנות לשבת? הנה פלייליסט ישראלי קצר לפרשת חיי שרה

אריאל פייגלין - ערוץ 7 , כ"ו בחשון תשפ"א | עודכן: 14:25

להקת אתניקס
להקת אתניקס
רן גולן

שבת חיי שרה כבר מזמן מותגה תחת הכינוי 'שבת חברון', ומי אנחנו שנתווכח עם כינויים? אז קבלו פלייליסט קצר לכבודה של אחת מארבעת ערי הקודש, והיחידה מבניהם שההסבר לכניסתה לרשימה גם מופיע בתורה - חברון עיר האבות.


היום כל יחצ"ן נטל לעצמו את הסמכות להגדיר זמר מליגה ג כ'ענק הזמר החסידי', אבל בתור ילד היה ברור שיש רק שניים כאלו ושניים בלבד: אברהם פריד ומרדכי בן דוד. בעוד פריד עדיין מפזז ושר על הבמות, מ.ב.ד קצת נדחק מהתודעה אם כי הוא אפילו הוציא לא מזמן סינגל, אבל בכל מקרה, שניהם שלטו פה בכיפה ללא עוררין. ולשניהם היה שיר בשם 'חברון'.


אברהם פריד הביא מילים מהמקורות, פסוק מספר שופטים ופסוק מספר במדבר, קצת מדרשים, גישמעק יהדות מבית אבא ומנגינה אישית וסוחף שהלחין בעצמו, וכך נולד הלהיט 'חברון'. השיר ידוע גם בשמות 'כי לכלב' על שם שורת הפתיחה או 'חברון עיר הקודש'.

את 'חברון' של מרדכי בן דוד כתב שניאור רוזנבלום והלחין מונה רוזנבלום, השיר הפך ללהיט ונחשב לאחד משיאי הופעתו המסורתית של מ.ב.ד בחברון מדי שנה בחול המועד סוכות. 'חברון מאז ולתמיד' או 'זוכר חסדי אבות' על שם שורות הפתיחה.


עוד זמר חסידי שהוציא שיר בשם חברון, ובזמירונים שיש ברוב הישיבות אפילו שמו את שלושת השירים אחד אחרי השני, הוא דדי גראוכר. השיר של דדי הוא קצת פחות 'להיטי' עם שורות חוזרות ופזמון חזק, ויותר מספר את סיפורה של העיר. בתור ילד הוא היה המועדף עלי מבין השלוש, אבל זה כבר עניין של טעם אישי.


אבל הבטחנו פלייליסט ישראלי, ואיכשהו גלשנו לפלייליסט חסידי. נכון, באופן טבעי העיר חברון כיכבה בעיקר בשירים חסידיים, אבל לא רק. שיר נוסף שנושא את השם 'חברון', שייך ללהקה המצליחה 'אתניקס'.


השיר נכלל באלבום הרביעי של הלהקה - 'אדם ונחש', אלבום שכלל בין היתר את הלהיט 'גסיקה', מכר למעלה מ-50,000 עותקים, והגיע למעמד פלטינה+. השיר נכתב על ידי סולן הלהקה זאב נחמה, והולחן על ידו בשיתוף תמיר קליסקי.

שבת שלום