חיילים נאצים (שיחזור)
חיילים נאצים (שיחזור) צילום: ISTOCK

תומאס אדלמן נולד בגרמניה יותר מ-25 שנה לאחר שבעלות הברית הביסו את היטלר. ואולם בשנה שעברה, בעקבות שיחת שיווק בלתי צפויה, איש העסקים בן 49 יצר קשר עם מורה בדימוס בישראל כדי להתנצל על מעשיו של הסב שמעולם לא פגש.

כשבגר, שמע אדלמן שמועות על העסק המשפחתי וחשד כי היה בעבר בבעלות יהודים שנאלצו למכור את החנות לסבו מצד אביו, וילהלם.

בשנים האחרונות החל אדלמן להתעסק בגנאלוגיה, ובמסגרת עיסוקו נתקל ברישומי מיסים נאציים המאשרים כי הבעלים היהודי, בנימין היידלברגר, נאלץ למכור את חנות חומרי הבניין שלו בעיר מרגנטהיים שבדרום גרמניה, בשנת 1938, לאחר כניסת חוקי נירנברג האנטישמיים שהרחיקו את היהודים מכלכלת גרמניה ואיפשרו להחרים את רכושם.

אדלמן הזכיר זאת לאיש מכירות מחברת MyHeritage העוסקת בבניית העץ המשפחתי, בשיחה ביניהם. איש המכירות העביר את הסיפור לצוות המחקר של החברה. כעבור שבועיים קיבל אדלמן שיחה מאנשי MyHeritage בה הם סיפרו לו כי חשפו שני פרטים חשובים: תיעוד ההתאזרחות של היידלברגר מדאז פלסטין המנדטורית הבריטית בשנת 1942, ומצבתו לצד אשתו אמה בצפון ישראל.

יתרה מכך, הם גילו כי להיידלברגר יש נכדה חיה בשם חנה ארנרייך, מורה גמלאית בת 83, שידעה את כל הפרטים על החנות שנאלץ סבה למכור. למרות שהחנות של משפחתו כבר לא קיימת, שלח אדלמן מכתב לארנרייך והתנצל על מעשיו של סבו הנאצי.

"אני מאמין שאם משפחתי תמכה בעוול שסבא וסבתא שלך עברו, חובתנו לקחת זאת בחשבון ולקחת אחריות לפחות בקשר איתך על מנת להקשיב וללמוד. כיוון שאני חלק ממשפחת אדלמן, אני רוצה לעשות את הצעד הראשון ולהקשיב לך", כתב אדלמן.

הוא המשיך וכתב כי "אני מבין שאולי לא תראי שום תועלת באופן אישי לדבר איתי, אבל אם אני אבין ויכול ללמד את ילדיי ואולי גם בני משפחה אחרים על ההשפעה של החלטות היסטוריות מסוימות, זה עשוי לעזור להם לשפר את ההחלטות בחייהם".

לאחר מכן כתב אדלמן כי "נכון לעכשיו האקלים הפוליטי במדינתנו מורעל. ישנה אנטישמיות חדשה. אני רוצה לוודא שלפחות משפחתי לעולם לא תהיה אחראית לעוול שחווים אחרים, אלא תעמוד לסייע לחלשים".

לאחר שקיבלה את מכתבו של אדלמן, הסכימה ארנרייך הנרדשת והמופתעת לשוחח עמו, והשניים ניהלו שיחה טלפונית בת שעה וחצי בה דנו על העבר של משפחותיהם.

בראיון לרשת CNN סיפרה ארנרייך כי "זו הייתה שיחה טובה מאוד. תומאס רצה לשמוע איך אנחנו מרגישים. אמרתי לו שאנחנו מאושרים והיו לנו חיים טובים. הוא היה מאוד נרגש ואמר שהוא כל כך שמח לשמוע את הסיפור מהצד שלי. הוא כמעט בכה".

אדלמן עצמו סיפר לרשת CNN כי היה נפעם מאוד מהשיחה, והזוג נותר בקשר והוא אף מקווה לבקר בישראל בעתיד. "זה היה רגע כה אמוציונלי כששמעתי את חנה בטלפון וכשהיא סיפרה לי על סבא שלה. למרות שהתייחסו כל כך רע למשפחתה, היא הייתה ידידותית מאוד ולא הטילה עליי אחריות לכלום", סיפר אדלמן.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו