יותר מסוכן לעשן

יש אויב אחד הרבה יותר מסוכן מהקורונה, אויב שלמרות שהרבה יותר קל להביס אותו, הוא מפיל חללים רבים.

הרב עמיחי גורדין , כ"ח בחשון תשפ"א

יותר מסוכן לעשן-ערוץ 7
אילוסטרציה
צילום: iStock

קורונה הינה מחלה מסוכנת. טוב עושה המדינה וטוב עושה העולם כולו שמנסה להתגונן מפני המחלה.

אבל יש אויב אחד הרבה יותר מסוכן מהקורונה, אויב שלמרות שהרבה יותר קל להביס אותו, הוא מפיל חללים רבים יותר משהפילה הקורונה. לאויב הזה קוראים עישון.

על פי האתר הרשמי של משרד הבריאות, ההסכמה העולמית החד משמעית היא שהעישון גורם למותם של שליש עד חצי מהמעשנים ומקצר את חייהם בכ-10 שנים. שאר המעשנים שלא ימותו מעישון צפויים בסבירות גבוהה מאוד, ל"ע, לתחלואה שתפגע באיכות חייהם וחיי משפחתם.

הערכת התמותה העולמית מעישון עומדת על ששה מיליון בני אדם מידי בשנה, המהווים 11% מכלל מקרי המוות בגברים ו-7% מכלל מקרי המוות בנשים, ששה מיליון בני אדם מתים כל שנה בגלל העישון

המשמעות היא שלעישון יש אחריות לאחד מכל עשרה מקרי מוות בעולם. במצטבר, מדובר על כ-100 מיליון בני אדם שנפטרו מעישון במהלך המאה ה-20, ומספר הנפטרים מעישון עשוי להגיע למיליארד עד סוף המאה ה-21, רובם מהמדינות המתפתחות.

ההערכות לגבי ישראל הן שהעישון אחראי לכ-8,000 מקרי מוות בשנה, כ-700 מהם לא היו מעשנים בעצמם אלא נחשפו לעישון כפוי.

 

הרב עמיחי גורדין
צילום: באדיבות המצולם

רק לשם השוואה, בעוד שהעישון גובה כל שנה את חייהם של שישה מיליון בני אדם, מהקורונה נפטרו, ל"ע, בכל העולם כולו בשנה האחרונה 1.7 מיליון אנשים (פחות משליש מאלו שנפטרו בגלל עישון) בארץ נפטרו עד היום מהקורונה 2720 בני אדם ל"ע, בשמונת החודשים האחרונים, יותר מפי שניים נפטרו מעישון. העישון לקח מאיתנו פי שניים משלקחה הקורונה (8,000 בשנה, 6,700 בשמונה חודשים)

זה אולי נשמע מוגזם ומומצא, אבל אלו לא נתונים שהמצאתי הרגע, זה מופיע באתר הרשמי של משרד הבריאות. אז בצד האנרגיות העצומות שאנו משקיעים במאבק בקורונה בואו ונשקיע אנרגיה קטנה גם במאבק במחלה נוראית פי כמה, העישון. שכנעו בני נוער וצעירים (בעיקר חיילים) לא להתחיל לעשן, (זאת הדרך הכי קלה להימנע מעישון), שכנעו מבוגרים להיגמל מעישון, ושכנעו אנשים לא לעשן ליד אנשים אחרים. 700 אנשים במדינת ישראל נפטרים, ל"ע, כל שנה בשל עישון פאסיבי וכפוי.

יש מה לעשות. אפשר להציל חיים, והרבה. אז בפעם הבאה שאתם רואים סיגריה תזכרו שהיא הרבה יותר מסוכנת מהנגיף ההוא. הרבה יותר מסוכנת.