עדיין לא מאוחר

דוד צביאל מספר על המודעה שפרסם לפני פחות מארבע שנים על ביקור מיוחד של בני הזוג קושנר בישוב פסגות וקורא לאחד את הנהגת ההתיישבות.

דוד צביאל , כ"ח בחשון תשפ"א

ג'ארד ואיוונקה קושנר
ג'ארד ואיוונקה קושנר
צילום: רויטרס

הממשל האמריקאי מגיע לפסגות לקראת חג פורים בשנת תשע״ז (2017) פורסמה מודעה היתולית בכניסה לבית הכנסת ביישוב פסגות תחת הכותרת: ״הנדון: ביקור בני הזוג קושנר בפסגות בשבת כי תשא״.

כותבי המודעה בישרו לתושבים כי בשבת הקרובה צפויים בתו וחתנו של נשיא ארה״ב שזה עתה נבחר לשבות ביישוב וחתנו של טראמפ אף יישא דברים במהלך התפילות.

יעל  קושנר (שמה היהודי של איוונקה טראמפ) צפויה להעביר שיעור לנשים תחת הכותרת ״דרכי ליהדות״. הימים היו ימי תחילת כהונתו של טראמפ בבית הלבן והעולם טרם הסתגל להפתעת הבחירות במעצמה הגדולה בעולם.

צייצתי את המודעה בטוויטר ומיד קיבלתי פניות לבירור פרטים. כדובר היישוב, סברו רבים מעוקביי כי מדובר בהודעה אמיתית אולם התפיסה שהתקבעה בתודעה הישראלית של עידן פוסט אובמה אמרה שאין סיכוי שדבר כזה יקרה.

ארבע שנים, שגרירות בירושלים, הכרה בגולן ושלושה הסכמי שלום מאוחר יותר והדברים נראים אחרת. בשבוע הבא צפוי לבקר ביקב פסגות לא אחר מאשר מזכיר המדינה האמריקאי מייק פומפאו.

לביקור הזה משמעויות רבות ברמה המדינית על אף ההפסד (ככל הנראה) של טראמפ בבחירות האחרונות. אולם על אף השמחה הגדולה מהביקור הצפוי צריך לומר ביושר שפספסנו הזדמנות אמיתית.

הסכסוכים בהנהגת ההתיישבות וחוסר ההשקעה במדיניות חוץ עצמאית של המועצות ביו״ש ומועצת יש״ע חושפים תפיסה מיושנת ופרובנציאלית.

לו השכלנו לפעול במסדרונות גבעת הקפיטול בוושינגטון בצורה מאורגנת ומקצועית ולנצל את הידידים הרבים שלנו בבית הלבן, ההישגים של ההתיישבות היו מרקיעי שחקים. עדיין לא מאוחר.

אמנם מחכים לנו ארבע שנים קשות עם ביידן וסביבתו אולם עכשיו הזמן להתחיל לבנות את מדיניות החוץ של ההתיישבות בצורה מסודרת ומאורגנת. יש לנו תומכים רבים בארה״ב בכלל ובוושינגטון בפרט והגיע הזמן לחבר אותם למען ההתיישבות.