למידה מרחוק
למידה מרחוק צילום: Chen Leopold Flash90

אלפי תלמידים אינם משתתפים באופן פעיל בלמידה מרחוק, אך לא בגלל שאין להם את התנאים או היכולת לכך.

מאיה, אמא לתלמיד בכיתה ו', סיפרה לעיתון 'ישראל היום' על הבעיה. "כמה פעמים תפסתי את בני באמצע השיעור מול מחשב פתוח, אבל במקום ללמוד או להקשיב, הוא שם את המורה על השתק ורואה סרטונים של שחקנים שמשחקים ב'פורטנייט'. בפעמים אחרות קלטתי שהוא משחק בסמארטפון בזמן השיעור".

"פעם אחת מאוד כעסתי עליו. אמרתי לו שהוא מזלזל בזמן של המורה וחשבתי שהוא יפסיק, אבל הוא כל הזמן חוזר למשחקים כי הם מול העיניים שלו. זה כמו לתת לחתול לשמור על השמנת. אין שונה בין זה לבין להבריז משיעור", הוסיפה.

הסיפור של מאיה רחוק מלהיות יוצא דופן. משחקי מחשב, יו־טיוב, הודעות בטלפון ועייפות הפכו את הלמידה מהבית ללא יעילה. תלמידים רבים כלל לא מתייצבים בבוקר מול המסך ולמעשה "מבריזים" מהשיעורים בזום, ומבין אלה שכן מתייצבים, רבים מתחברים מבחינה טכנית, אבל הראש שלהם נמצא בכלל במקום אחר.

למשרד החינוך אין תשובה ברורה להיקף התלמידים שמבריזים משיעורים וירטואליים. אומדן כזה היה יכול להגיע מעריכת מדגמים בבתי ספר או בכיתות, שאלונים מקיפים ועדכניים לתלמידים, למורים ולהורים על היקף התופעה וניסיון לטפל זה.

בסקר שנערך לפני תחילת שנת הלימודים הנוכחית בקרב כ-1,000 הורים לילדים שלומדים בזום, רק כ־22% דיווחו שילדיהם לא השתתפו אף לא במפגש אחד או שהשתתפו בחלק קטן או בכמחצית מהמפגשים. אך אלו נתונים שהתייחסו לתקופת לימודים עמוסה פחות.

גורם במערכת החינוך, שמכיר את המצב הנוכחי, אמר כי "יש גם מקרים שבהם רק כ־50% מהתלמידים בכיתה באמת לוקחים חלק בשיעור. השאר לא מתחברים או בפועל לא באמת לומדים אלא המחשב דלוק - אבל אין אף אחד מאחורי המסך".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו