אילוסטרציה
אילוסטרציה צילום: istock

בפעם הראשונה מאז תחילת הגל השני של הקורונה מוצג מתווה מסודר לפתיחת בתי כנסת, תוך מתן דגש על ערים אדומות וירוקות, שמירה על מרחק במבנים גדולים וקטנים ועוד.

בעבר הותרה פתיחתם של בתי כנסת, אך במתווה החדש שגובש בליכוד הירידה היא לפרטי פרטים על מנת לאפשר פתיחה רחבה של בתי התפילה לצד שמירה על הקורונה.

על פי ההצעה שפורסמה הבוקר (ראשון) בעיתון "ישראל היום" ותוגש בימים הקרובים לראש הממשלה בנימין נתניהו ולממונה הקורונה החדש ד"ר נחמן אש, יאושר כל בית כנסת בעיר על ידי העירייה, ובמקביל יכשירו העיריות מקומות נוספים לתפילה בשבת כדוגמת בתי ספר ואולמות. במידה שישנם בתי כנסת שבהם כמות המתפללים גדולה יפוצלו המניינים ויוכשרו מתחמים מקורים בשטחם.

התפילה תתאפשר רק על ידי קבלת אישור מטעם מהנדס העירייה שבו יצוין לכמה מתפללים מותר להיכנס למקום. כמו כן, בעת קבלת אישור תפילה מטעם העירייה יירשם שמו של אחראי קורונה וסגנו.

כמות האנשים בבית הכנסת תחושב על פי מתפלל לכל 5 מטרים רבועים, כשבחישוב ייכלל שטח אולם התפילה בלבד, ללא השטחים הציבוריים הנוספים כדוגמת שירותים ומטבח. חלוקת האנשים בתוך בית הכנסת תהיה בקפסולות של עשרה מתפללים במרחקים של מינימום שני מטרים אחד מהשני. בכל מקלט, ללא קשר לגודלו, וכן מבנה עם כיוון אוויר אחד בלבד, יתאפשר רק לעשרה בני אדם להתפלל.

המתווה נכנס לפרטי פרטים של התפילה בבית הכנסת. בין היתר מובהר כי בימת החזן ובימת ספר התורה יופרדו זו מזו, החזן יבצע את כלל התפילה ולא רק את חלקה, הקורא בתורה יהיה גם קורא ההפטרה ועולה לתורה יעמוד במרחק של שני מטרים מהקורא ללא מגע עם ספר התורה. לא ייזרקו סוכריות בתוך המתחם ולא יחולק מזון או משקה בשטח בית הכנסת.

לא ייעשה שימוש בטליתות ציבוריות, ואם כן יעשה בטלית שימוש הוא יונח למשך 72 שעות ללא שימוש בשקית. מדפי הסידורים והחומשים ייסגרו לציבור באמצעות בד אטום או ניילון, וכל חלונות בתי הכנסת יישארו פתוחים. כמובן שלצד הנחיות אלו חלה חובה על עטיית מסכה כנדרש וכן חיטוי ידיים של כל מתפלל. המתווה, בכל אופן, יהיה תקף רק בערים שאינן אדומות ובאלו התפילות ייערכו במתכונת הנוכחית. בית כנסת שלא יעמוד בכללים ייסגר למשך 21 יום.