ג'רמי קורבין
ג'רמי קורבין צילום: רויטרס

הלייבור מבקש להשיב אליו את יהודי הממלכה? לא כך נראה אם לשפוט על פי ההחלטה שהתקבלה ביום שישי האחרון בועידת המפלגה לבטל את השעייתו של מנהיג המפלגה לשעבר ג'רמי קורבין.

כזכור לפני כחודש החליטה מפלגת הלייבור להשעות משורותיה את ג'רמי קורבין שכיהן עד לאחרונה כמנהיג המפלגה, לאחר שהתבטא נגד דו"ח מיוחד שקבע כי הוא לא עשה די למניעת האנטישמיות במפלגה, ואף קבעה, כי טיפולו של קורבין בתופעה היווה "כשל מנהיגותי רציני".

היה זה לאחר שהיו"ר הנוכחי, סר קייר שטרמר, מינה ועדה עצמאית לבחינת האנטישמיות בלייבור וזו קבעה, כי טיפולו של קורבין בתופעה היווה "כשל מנהיגותי רציני".

אולם קורבין טען בתגובה לממצאי הוועדה, כי גילויי הדאגה ביחס לאנטישמיות "נופחו בצורה משמעותית לצרכים פוליטיים" וסירב לחזור בו. לדבריו, "גילוי אחד של אנטישמיות הוא יותר מדי, אבל היקף הבעיה נופח בצורה דרמטית לצרכים פוליטיים בידי יריבינו בתוך המפלגה ומחוצה לה, כמו גם בידי רוב התקשורת. השילוב הזה פוגע ביהודים ואין לחזור עליו". בכך התבטא קורבין כמו אנטישמיים בעבר, אשר טענו שהמאבק באנטישמיות הוא-הוא אשר פוגע ביהודים.

יו"ר המפלגה הנוכחי שטרמר אמר אז כי ממצאי הוועדה מהווים "יום של בושה למפלגה" והוא הבטיח ליישם במלואן את המלצותיה. לדבריו, חברי מפלגה "הסבורים שאין בעיה של אנטישמיות במפלגת הלייבור, שהכל מוגזם ושמדובר בהתקפה סיעתית הם חלק מן הבעיה. הבהרתי בצורה החדה ביותר, כי טועה מי שמכחיש את עובדת קיומה של אנטישמיות בלייבור".

דובר הלייבור הבהיר, כי קורבין הושעה בשל תגובתו לממצאים, הוא סולק מסיעת הלייבור בפרלמנט וצעדים אלו יעמדו בתוקפם עד לבדיקה מקיפה שתקיים המפלגה.

אולם כאמור, ביום שישי האחרון הוחלט להשיב את קורבין למפלגה. המהלך התבצע במהלך שכונה 'מחטף' בועידה מיוחדת שהתקיימה ביום שישי לאחר כניסת השבת.

על פי הדיווחים המקומיים ההודעה על הדיון נמסרה רק ביום שישי בבוקר כשהשעה שנקבעה כבר היתה לאחר כניסת השבת, מה שמנע ממספר חברים יהודים שומרי שבת להשתתף ולהביע את דעתם וכעת עולה החשד כי העיתוי נבחר בכוונה תחילה לשם כך. על פי הדיווחים, בימים אלה נבדקות אפשרויות לביטול ההחלטה.