באקו בירת אזרבייג'ן
באקו בירת אזרבייג'ן צילום: ISTOCK

בעקבות הסכם הפסקת האש כוחות אזרבייג'ן צפויים להיכנס היום לכפרים בחבל נגורנו קרבך שעד אמש היו בשליטתה של ארמניה.

במקומות רבים הם צפויים למצוא רק שלדים שרופים של מבנים ששימשו עד אתמול כבתיהם של המשפחות הכפריות באזור.

הסכם הפסקת האש שנחתם בשבוע שעבר בין הצדדים, אינו מחייב את תושבי הכפרים לנטוש את בתיהם, אלא רק מעביר את הריבונות לידי המשטר האזרי.

עם זאת, הכפריים הארמנים החליטו להימלט על נפשם מחשש שהאזרים יטבחו בהם כאשר יחזרו לשלוט באדמות האזור.

גם לאחר מלחמת העולם הראשונה טבחו האזרים בארמנים לאחר שגברה ידם עליהם והם השיגו את השליטה בנגונרו קרבך ובתמורה 'החזירו להם' הארמנים לאחר התפרקות ברית המועצות באותו המטבע, כשגירשו את האזרים וטבחו בהם עד שטיהרו את נגורנו קרבך באופן כמעט מוחלט מתושביה האזרים.

צלמים ועיתונאים שהסתובבו בימים האחרונים באזורים הסובבים את נגורנו קרבך, רגע לפני שהשליטה עליהם תעבור לידי האזרים, תיעדו את היציאה ההמונית של תושבי האזור מכפריהם, וכן את הבתים שהועלו באש, בזה אחר זה.

"אנחנו לא רוצים להשאיר שום דבר לאזרים", הסביר אחד התושבים, ארסן, "גם ככה הם קיבלו יותר מדי. אנחנו נאלצים לעזוב, אבל הם לא יקבלו שום דבר בחזרה, שיבנו הכל מחדש".

לדבריו, החלק הכי כואב עבורו הוא העובדה שקברי יקיריו נשארים מאחור: "אנחנו משאירים פה את הקברים של האחים שלנו, האבות והאימהות שלנו, זה הנורא מכל עבורנו". בין הקברים שנותרים מאחור גם קבריהם הטריים של חלק מחללי המלחמה שזה עתה הסתיימה. עבור המשפחות שלהן, העזיבה כמובן קשה שבעתיים.

מנגד, באזרבייג'ן חוגגים את ההישג ההיסטורי, ומדי ערב נערכות חגיגות שונות. חיילים שנמצאים בנגונרו קרבך מעבירים שידורים חיים מתוך העיר שושה עבור תושבי העיר לשעבר, שגורשו ממנו לפני כשלושה עשורים, ומראים להם את בתיהם שעוד נותרו על תילם, מבעד למצלמה.

האזרחים האזרים עדיין לא מורשים להיכנס לאזור, אבל התמונות והצילומים מרוממים את רוחם, והתקשורת מראה תצלומים רבים של הכפרים האזרים הנטושים שחלקם לא יושבו מעולם ונותרו ריקים מאדם במשך שלושת העשורים האחרונים.

כמו כן משתדלים החיילים האזרים להוכיח את בעלותם. אחד החיילים הצטלם כשהוא מטפס על המסגד הישן של העיר, שלא נעשה בו שימוש כבר עשרות שנים, וקרא מעל הצריח את קריאת המואזין.

חיילים רבים אחרים מהלכים עם דגלי הלאום האזרי, ונועצים אותם מעל כל מבנה גבוה, כדי לחגוג את הנצחון המזהיר שלהם על פני הארמנים המובסים.