מה חושבים בני הנוער על חג הסיגד?

כעשרה חניכים ממרכזי הנוער של OU ישראל בכל רחבי הארץ התיישבו מול המצלמה וענו על שאלות שונות בנוגע לחג.

ערוץ 7 , כ"ח בחשון תשפ"א

במרכזי הנוער של OU ישראל חנכו לאחרונה סדרת רשת חדשה על בסיס הפורמט של התוכנית הידוע 'סליחה על השאלה'.

במסגרת הסדרה, יתמודדו מידי חודש מספר חניכים עם שאלות בנושאים מתחלפים ויפרשו את השקפת עולמם בנושא נבחר זה. החודש, לקראת חד הסיגד של בני הקהילה האתיופית, התקבלה ההחלטה לפתוח את הסדרה בפרק מיוחד עם שאלות על היחס לעולים מאתיופיה.

בין השאלות שנשאלו החניכים היו השאלות: מה הדבר הראשון שעולה לך לראש כשאתה שומע את המילה- אתיופי? כמה חברים יוצאי העדה האתיופית יש לך? מה לדעתך הדבר הכי טוב שיש בעדה האתיופית? לפי מה שאתה יודע, עם אלו קשיים והתמודדויות מתמודדים בני העדה האתיופית? מה את/ה יודע על חג הסיגד? אם אתה רואה יוצאי העדה האתיופית המגיעים להישגים מקצועיים מה זה עושה לך? וכן שאלות נוספות.

בני הנוער שעונים הם כאמור חניכים במרכזי הנוער של OU ישראל הפרוסים בכ-20 ערים בפריפריה החברתית והגיאוגרפית של מדינת ישראל. בפרק זה של הסדרה מופיעים חניכים ממרכזים בערים שונות ברחבי הארץ כאשר כולם למעט אחת הם ישראלים שנולדו פה בארץ ולא קשורים לקהילת העולים מאתיופיה. בתשובותיהם נותנים החניכים מבט צעיר ומעניין על נושאים שונים כמו שילובם של בני העדה, הגזענות ועוד סוגיות שונות.

"דווקא בתקופה בה כולם לומדים ועובדים מרחוק ויש ריחוק חברתי, בחרנו לעסוק בחיבור ובשווה בין כל חלקי החברה הישראלית" מספרת מנהלת פיתוח והדרכה ב-OU ישראל רחלי עמר ניניו על המשמעות והתהליך החינוכי של הפרויקט. "היה לנו חשוב לשמוע מה בני הנוער חושבים ומכירים בנושא העדה האתיופית דווקא סביב חג הסיגד ולייצר שיח ודיון חינוכי בנושא. המשמעות העמוקה של החג היא חשבון נפש מעמיק, בחיבור ליהדות וביצירת אחדות קהילתית. לקחנו את חג הסיגד כהזדמנות ללמידה וחיזוק האחריות החברתית והקהילתית במרכזי הנוער".

סמנכ"ל OU ישראל חיים פלזנר מוסיף כי "יש לנו המון מה ללמוד מהאהבה והחום שיש לבני הקהילה האתיופית לארץ ישראל ולעמם. הגעגוע לציון והקרבת הנפש כפשוטו בשביל להגיע לישראל ולהתחבר לעם ישראל, זה משהו שמעורר התפעלות עצומה. לכן אנו שמחים לראות את בני הנוער שבמרכזים שלנו מתעסקים בנושא, מדברים עליו ותורמים לחיבור החשוב הזה".