מה עשו עשרות חב"דניקים בעיירה נידחת ברוסיה?

קבוצה משלוחי חב"ד המכהנים רבני ערים במרכז רוסיה התאספו בעיירה ליובאוויטש שברוסיה, שהייתה מוקד החסידות במשך 102 שנים

ערוץ 7 , כ"ח בחשון תשפ"א

שליחי חב"ד בחצר ליובאוויטש
שליחי חב"ד בחצר ליובאוויטש
צילום: דוברות

בכל שנה, בתקופה הזו שבה בלוח השנה היהודי מציינים את "שבת מברכים" חודש כסלו, מתאספים אלפי שלוחי חב"ד מכל העולם ב-770, בית מדרשו של הרבי מליובאוויטש ל'כינוס השלוחים העולמי'.

בכל שנה, התמונה המרגשת של אלפי הרבנים, שלוחי חב"ד שנעמדים לתמונה הקבוצתית השנתית בחזית ה-770 מרגשת יהודים רבים בעולם.

השנה, בצל מגבלות הקורונה 'כינוס השלוחים' נערך באמצעות תוכנת הזום, ובחלק מן הערים והמדינות, מתאספים שלוחים בקבוצות שונות כדי להתוועד מתוך שבת אחים, לסכם את השנה שהיתה ולתכנן את הפעילות בשנה הבאה.

כך למשל, בשבת האחרונה קבוצה משלוחי חב"ד המכהנים רבני ערים במרכז רוסיה התאספו בעיירה ליובאוויטש שברוסיה, שהייתה מוקד החסידות במשך 102 שנים (1815-1917), והשתתפו ב"מיני כינוס השלוחים'' אזורי ומיוחד שנערך עבורם. חלק מהשלוחים הגיעו עם ילדיהם, השלוחים הצעירים, שעבורם נערכה תכנית מיוחדת.

הרבנים שהגיעו למקום בבוקרו של יום שישי התאכסנו בחדרי ההארחה החדשים שהוקמו במקום ומיועדים לתיירים יהודים אשר פוקדים את ציוני הצדיקים במקום. חב"ד אף הציבה בעיירה את הרב גבריאל גורדון כשליח מטעמה שאחראי על פיתוחה, שימור המקומות הקדושים ושיפוץ מבניה היהודיים-היסטוריים שלה.

גורדון נעזר ברב מחוז סמולנסק, השליח הרב לוי יצחק מונדשיין, שהעיירה ליובאוויטש נמצאת בתחומה. לדברי הרב גורדון, "היה ברור שאם לא נוכל להתאסף כבכל שנה בחצרו של הרבי ולהעתיר בתפילה באוהל הקדוש, נעשה זאת כאן בעיירה ליובאוויטש – המקום שבו הנהיגו רבותינו אדמו"רי חב"ד את החסידות במשך 102 שנים. השבת כולה הפכה להתוועדות ארוכה עם החלטות טובות להתחזקות במילוי השליחות הקדושה שהוטלה עלינו עד ביאת משיח"

לחב"ד 5,300 שלוחים ב-105 מדינות, האחרונה בהן היא איחוד האמירויות. בישראל 991 שלוחים ב-450 סניפים.