"ביידן לא ימהר לבטל הסנקציות נגד איראן"

הזירה האיראנית של עידן ביידן צפויה להיות שונה לחלוטין מתקופת ממשל טראמפ. ד"ר אלי כרמון סבור שגם לא נחזור לימי אובמה.

שמעון כהן - ערוץ 7 , כ"ח בחשון תשפ"א

ג'ו ביידן
ג'ו ביידן
צילום: רויטרס

איך תיראה איראן בעידן ביידן לנוכח הכוונה לחזור להסכם הגרעין ולנוכח הברית הגלויה הנרקמת בין מדינות המפרץ וישראל? ד"ר אלי כרמון, חוקר בכיר לאסטרטגיה מזרח תיכונית ומומחה לטרור בינלאומי במכון למדיניות נגד טרור בבינתחומי הרצליה, מתייחס לסוגיה בראיון לערוץ 7.

את דבריו פותח ד"ר כרמון דווקא בהבעת עמדתו שהייתה מודאגת בהיבט האיראני לו טראמפ היה זוכה בכהונה שניה. "בתחום הספציפי הזה הייתי מאוד מודאג ממדיניות הנשיא טראמפ בנושא האיראני, בעיקר אם הוא היה משיג את הנשיאות בפעם השנייה כי הוא עצמו אמר שהוא מאוד מעוניין להגיע להסכם עם איראן. במו"מ עם צפון קוריאה הוא איים בצורה מפורשת וצחק על הרודן הצפון קוריאני ובסוף נפגש איתו ולא השיג תוצאות חיוביות עבור ארה"ב, ובאותו זמן האיראנים הסתכלו על האופן שטראמפ התנהג מול צפון קוריאה ואין לי ספק שהם הגיעו למסקנה שטראמפ לא יפתח בשום מהלך צבאי מולם, ולכן הם לא היו משנים את המדיניות הקשוחה שלהם, כולל מול הסנקציות".

באשר לעידן ביידן אומר ד"ר כרמון כי אמנם יועציו הכריזו על שאיפתו להסכם עם האיראנים, אך גם בדבריהם צוינה שאיפתו לשנות את ההסכם הקיים, הן בהיבט לוחות הזמנים וגם בשני נושאים מרכזיים שישראל ביקשה ממשל אובמה לקחת בחשבון, "גם בנושא הטילים לטווח רחוק שהם הפלטפורמה לנשק הגרעיני, וגם בנושא המדיניות האגרסיבית במזרח התיכון, כולל בגבול שלנו בסוריה ולבנון וגם בתימן שם החותים מהווים אתגר אסטרטגי עבור ישראל בים האדום".

כרמון אינו ממהר לקבוע שכל מה שישראל ביקשה מאובמה ייושם בעידן ביידן. אני משוכנע שישראל תפנה לצוות של ביידן כי זה לא רק עניין של הנשיא אלא מדובר בשיחות לעומק עם גורמים שונים. הדרישות שהיו לפני חתימת ההסכם עם אובמה יהיו על השולחן גם היום, אולי יותר מאשר אז כי כיום ברור שהפעילות האזורית האיראנית אגרסיבית ופוגעת באינטרסים אמריקאיים ולא רק באינטרסים ישראליים".

"לגבי הטילים אנחנו רואים התפתחויות שליליות בנושא הזה, כולל בסרטון שמשמרות המהפכה הפיצו לאחרונה ובו נראה המתקן התת קרקעי המאיים שבו הטילים לטווח ארוך. באיזו מידה ביידן והצוות שלו יהיו מוכנים להיענות לדרישות האלה? אני חושב שיש אינטרס אמריקאי מובהק שאיראן לא תהיה גרעינית. יש להם כבר ניסיון עם הצפון קוריאנים. הם ראו שממשלים קודמים לא הגיעו לתוצאות חיוביות ולכן הם לא ירצו שגורם מהפכני עם השפעה אזורית גדולה כל כך גם מעבר למזרח התיכון יהיה גרעיני ולכן יהיה להם עניין ללחוץ על איראן".

להערכתו של כרמון יהיו שינויים בין מדיניות ביידן לזו של אובמה, וככל הנראה אחד הפרמטרים יהיה שמירת חלק מהסנקציות של טראמפ. באשר להתייחסות האיראנית לחילופי הממשל בבית הלבן, אומר ד"ר כרמון כי "אין ספק בכך שהאיראנים מרוצים מהתוצאות. הם מאוד נפגעו מהסנקציות הקשות שטראמפ הטיל עליהם. הם גם זוכרים שביידן כסגן של אובמה היה מעורב בצורה כזו או אחרת במו"מ הקודם. הם גם רואים בתוך המפלגה הדמוקרטית חלק מהגורמים שהיו פעילים בתקופת אובמה וחלק מהם היום יותר קיצוניים באגף השמאלי של המפלגה ולכן אולי הם ינסו למשוך את ביידן למו"מ שיהיה לטובתם".

"לא ברור אם הם יצליחו כי לא ידוע מי יהיה אחראי על המו"מ הזה", אומר כרמון המציין כי אחד המינויים החשובים של ממשל ביידן הוא שר החוץ והיועץ לביטחון לאומי ולמינויים אלה תהיינה הלשכות משמעותיות על הקשר עם איראן. "קראתי מאמר על הצוות שאמור לפקח על מעבר הממשלים בנושא הפנטגון, ויש שם רשימה ארוכה של אנשים שמוכרים ככאלה שקשורים בצבא וגם בממסד התעשיות הצבאיות האמריקאיות שבוודאי יש להם עניין להנהיג מדיניות קשוחה יותר מול איראן. לצוות הזה יש תפקיד בגיוס בעלי התפקידים וזה יכול להצביע על עתיד החלק בממשל שיתמודד עם הבעיה האיראנית", אומר כרמון ומציין כי "הצוות האחראי להכנות להכנת פנטגון חדש הוא צוות בעל עמדות ניציות וקשור עם בעלי עמדות ניציות. לכן צריך לראות מי שר ההגנה, מי שר החוץ ומי ראש צוות הבית הלבן ומי ראש המועצה לביטחון לאומי וגם מי שלמטה יותר חשוב, כמו שהיה ג'ון בולטון".

"מוקדם להעריך מה תהיה המדיניות אבל ברור שזו תהיה מדיניות שונה מזו של אובמה כי הוא יצטרך להתחשב בהתפתחויות של השנים האחרונות כמו הסנקציות", משוכנע ד"ר כרמון.

באשר להסכמים הנחתמים בין מדינות המפרץ לבין ישראל הוא סבור כי להסכמים אלה תרומה לשינויים במדיניות האמריקאית מול האיראנים. להערכתו ביידן אמנם מעדיף את הנושא הפלשתיני אבל כמי שתומך בשלום בין ישראל למדינות ערב הוא לא ישנה מדיניות מול המפרציות או מול סעודיה, בעיקר כשהם כבר רוכשים נשק בכמויות עצומות".

"ההסכמים בין ישראל למדינות הלו צריכים לסייע לביידן להתקרב יותר לעמדה הישראלי כי הוא יודע שאם הוא יחליש את ישראל הוא יחליש את המפרציות ויהפוך את האיראנים להרבה יותר תוקפניים".