מחר: 14 שנים לפטירת הרב אליעזר וולדנברג - 'הציץ אליעזר'

מחר ימלאו 14 שנים לפטירת הרב אליעזר וולדנברג, מחבר ספרי השו"ת 'ציץ אליעזר'.

תגיות: ציץ אליעזר
יהונתן גוטליב - ערוץ 7 , כ"ט בחשון תשפ"א

הרב יאיר קרטמן, מכון 'תורת המדינה'
הרב יאיר קרטמן, מכון 'תורת המדינה'
צילום: מכון 'תורת המדינה'

השבוע מציינים 14 שנים לפטירתו של הרב אליעזר וולדנברג, מחבר ספרי השו"ת 'ציץ אליעזר' וספר 'הלכות מדינה'.

הרב וולדנברג, שספריו הם מהמצוטטים ביותר בדברי הפוסקים בדורות האחרונים, הקדיש את ספרו 'הלכות מדינה' להכנת תשתית הלכתית לניהול מדינה על פי התורה.

בזמן בו התעצבו מוסדות המשטר של מדינת ישראל, פרש הרב וולדנברג בספרו, את עמדותיו במגוון נושאים ביניהם: מבנה המשטר, צורת הבחירה, אופן מינוי השופטים, מבנה הצבא ,שירות נשים והרכב המשטרה.

תולדות חייו של הרב וולדנברג כללו מגורים בארץ ישראל והגליה לסוריה, כך שתורתו הושפעה מבתי מדרש שונים, אשכנזים וספרדים כאחד.

הוא היה מקובל על פוסקי דורו כפוסק בעל שיעור קומה. דמותו של ה'ציץ אליעזר' מייצרת עד היום חיבורים מעניינים.

מחר (שלישי) יקיים בית מדרש 'תורת המדינה' אזכרה וערב עיון, לציון 14 שנים לפטירתו. באזכרה יקחו חלק ארגון 'מעלה' וכן ארגון 'קדושת ציון' וישיבת בית אורות.

לדברי הרב יאיר קרטמן, ראש בית מדרש 'תורת המדינה', "ה'ציץ אליעזר' היה מקובל על כל גדולי הפוסקים. תולדות חייו היו משולבים בשייכות למכלול הזרמים. הוא למד בישיבת חברון, היה מועמד לרבנות כפר הרוא"ה ועמד בראש ישיבה שייסד הראשון לציון הרב עוזיאל. דמותו צריכה לשמש מקור השראה לתורה המאוחדת ציבורים".

לדברי הרב יעקב יקיר, ראש מכון 'תורת המדינה', "בהלכות מדינה מתגלה ה'ציץ אליעזר' לא רק כפוסק בעל שיעור קומה, אלא גם כחולם נועז המבקש לעצב את דמותה של מדינת ישראל על פי התורה מתוך זקיפות קומה ערכית והודאה לה' על ישועת ישראל".