מנציחים את הדר והדס בשער שכם חזקי ברוך

בטקס מיוחד נחנכו היום (ראשון) בשער שכם בעיר העתיקה בירושלים 'מעלות הדר והדס' לזכר לוחמות מג"ב הדס מלכא והדר כהן הי"ד.

זאת, בעקבות החלטת ועדת השמות העירונית בראשות ראש העיר ירושלים, משה ליאון, שהחליטה על הנצחת שתי הלוחמות במקום נפילתן.

בטקס השתתפו ראש העיר ירושלים, משה ליאון, סגן ראש העיר אריה קינג, סגן מפקד מחוז ירושלים במשטרת ירושלים ומפקד מג"ב ירושלים.

ראש העיר ירושלים, משה ליאון, אמר כי "הדר והדס ז"ל, לא רק הדמיון השם מחבר בין שתי הלוחמות הללו אלא יותר מכך. בראש ובראשונה הרוח. רוח של ערכים והקרבה, ולמרבה הצער גם הנסיבות בהן נפלו מחברות בניהן לנצח. המעמד המרגש הזה הוא מעט מן הנחמה שלכם הורים יקרים. כאן ננציח אותן לנצח. אני רוצה להודות ולהוקיר במעמד זה את אלפי הלוחמים והלוחמות של משמר הגבול העומדים על גבולות ירושלים".

דוד מלכא אביה של הדס מלכא הי"ד, הוסיף כי "'אם לא נגן על ירושלים לא תהייה לנו מדינה' כך אמרה לנו הדס בכל הזדמנות, תובנה זו שהדס גבשה במהלך שירותה במג"ב ירושלים היא ביטוי ומיצוי לעוצמת האהבה ותחושת הכבוד שחשה הדס כלפי העיר, ועל כן החלטתכם אדוני ראש העיר וחברי מועצת העיר לכבד את זכרון בנותינו הדס והדר - בקריאות קטע הרחוב 'מעלות הדס והדר' היא בבחינת תודה, הערכה, והוקרה לבנותינו אשר עמדו על משמר ירושלים"

אביה של הדר, עופר כהן הוסיף, "יש להחלטה הזו חשיבות עצומה בעצם היותה מסר ואמירה לחברה בכלל ולילדים בפרט בנוגע לערכים ראויים".

"זה לא מנחם אותנו אבל מותיר בנו הרבה מאוד גאווה. במשך השנים יעברו מיליונים במעלות הדר והדס והם ישמעו ילמדו ויתחנכו על הגבורה שלהן".

מפקד מג"ב, יעקב שבתאי, הוסיף כי "היום אנו חונכים על שמן את המקום בו הלכו בדרכן האחרונה 'מעלות הדר והדס'. הן פסעו במדרגות הללו בהמון אומץ וכעת כל מה שנותר לנו מהן אלו המעלות הגדולות שעיצבו את אישיותן המיוחדת ואשר לאורן אנו מחנכים דורות של מפקדים, לוחמים ולוחמות בחיל".

צילום: חזקי ברוך
צילום: חזקי ברוך
צילום: חזקי ברוך
צילום: חזקי ברוך
צילום: חזקי ברוך
צילום: חזקי ברוך
צילום: חזקי ברוך
צילום: חזקי ברוך