עו"ד עדי קידר
עו"ד עדי קידר צילום: ערן שלמה, שיק

עו"ד עדי קידר מארגון חוננו פנה לבית המשפט בבקשה למתן צו צמצום למשטרה בביקוריה אצל עצור בית מנהלי מיצהר, ודרש כי המשטרה תבצע את בדיקותיה בשעות סבירות בלא להטריד את בני משפחתו.

מדובר בצעיר כבן 20, אשר הוצא כנגדו ע"י אלוף פיקוד מרכז, צו ההגבלה מנהלי אשר מחייב אותו לשהות במעצר בית לילי בבית הוריו ביצהר.

בשל צו הגבלה, מידי לילה, ולעיתים אף מספר פעמים במהלך הלילה, מגיעים שוטרים ממחוז ש"י לוודא כי הוא נמצא בביתו. ביקוריה של המשטרה נעשים בשעות מאוחרות תוך הפרעה והטרדה של כל בני המשפחה, כך לטענת הצעיר ובני משפחתו.

בבקשה שהוגשה לביהמ"ש השלום בפ"ת תיאר עו"ד קידר, כי מידי לילה מגיעים כוחות המשטרה בשעות לא סבירות לבית המשפחה, תוך שימוש בפנסים אשר מאירים את הבית ובכך גורמים לעוגמת נפש רבה מצד יושבי הבית.

על פי המתואר באחד הלילות השבוע אף הגיעו כוחות המשטרה שלוש פעמים לוודא את נוכחותו של העצור המנהלי בבית, והבדיקות כולם נערכו לאחר חצות. בכל בדיקה העירו השוטרים את בני המשפחה פעם אחר פעם.

מדובר בצעיר ששוחרר ממעצר לאחרונה לאחר שהמשטרה והפרקליטות הגישו כתב אישום כנגדו בגין הפרת הצו המנהלי האוסר עליו לקיים קשר עם חבריו.

ביהמ"ש המחוזי בלוד דחה את ערר המשטרה, וקיבל את עמדת בימ"ש השלום, והורה על שחרורו ממעצר וזאת בניגוד לבקשת המשטרה להשאירו במעצר.

נזכיר כי צווי ההגבלה המנהליים, מוצאים ללא ראיות או משפט ומטילים על נערים ובחורים ברחבי יו"ש שחלקם ללא עבר פלילי כלל, הגבלות קשות כולל הרחקות משטחי יו"ש, מעצרי בית ליליים, מעצרי בית מלאים, איסורי יצירת קשר והגבלות נוספות.

נציין כי בהוצאת הצווים, לא מוצגות לנערים, לבחורים ולעורכי דינם ראיות או אישומים ספציפיים, אלא אמירות כלליות כי הנערים מסכנים את ביטחון האזור, וצה"ל והשב"כ מסרבים לחשוף על מה נשענים חשדותיהם כיוון שחשיפת המיידעים עלולה לטענתם לפגוע בביטחון המדינה.

עו"ד קידר מסר "יש לגנות את התנהלות משטרת ישראל בהנחיית שב"כ שמורה להגיע לילה- לילה, בשעות לא שעות לבתיהם של המורחקים מנהלית. אני מדגיש כי הם מורחקים רק באופן מנהלי וזה דבר שלא נעשה לעצורים פליליים. אנו קוראים למשטרה ולשב"כ להפסיק לאלתר את ההטרדות האלו שגורמות עוגמת נפש אדירה למשפחות שלמות שמשכימות מידי לילה מספר פעמים, יש לגנות את התופעה ולהפסיק אותה".