המדפסת תציל את האלמוגים?

צבעי האלמוגים המדהימים הולכים ונעלמים מהעולם, ונראה שדווקא המדפסות הולכות להציל אותם מהכחדה מוחלטת

מתנאל ראט , כ"ח בחשון תשפ"א

המדפסת תציל את האלמוגים?-ערוץ 7
מרהיבים ביופיים וחשובים לסביבה
צילום: iStock

שוניות האלמוגים הן אחד המקומות היפים ביותר מתחת למים. אבל בשנים האחרונות הצבעים העליזים שלהם התחילו להלבין ויש חשש שבעתיד האלמוגים ייעלמו כמעט לחלוטין. יוזמה חדשה מנסה להחיות את האלמוגים בעזרת לא פחות מאשר מדפסות משוכללות.

החוקרים משערים שהלבנת האלמוגים נובעת בעיקר משינויים פתאומיים שמתרחשים במי האוקיינוסים. שינויים כמו חומרים כימיים שמוכנסים למים או עלייה פתאומית בטמפרטורות, עשויות לגרום לאלמוגים "להילחץ" ולאצות המחוברות אליהם להלבין. ללא האצות המשמשות את האלמוג כזרועות, הוא יתקשה לאכול ועם הזמן גם לגווע ברעב ולהיעלם.

היעלמות האלמוגים היא לא רק פגיעה לצוללנים, אלא גם לכלל החיים האקולוגיים מתחת למים. מסביב לשוניות האלמוגים מתגוררים מאות ואלפי דגים ובעלי חיים ימיים שתלויים בה, ועלולים גם הם להיפגע ללא השונית.

פרויקטים שהחלו בשנים האחרונות מנסים להציל את האלמוגים הנכחדים דווקא באמצעות מדפסות תלת מימד משוכללות. המדפסות מעתיקות את הצורה המדויקת של האלמוגים ומייצרות באופן מלאכותי מקום בו יוכלו להתפתח אלמוגים חדשים.

על מנת להכניס את אלמוגי הענק למים, החברות משיטות את המבנים המודפסים בעזרת ספינות ומשליכות אותם לים כחלקים נפרדים. לאחר מכן, צוללנים מגיעים ומחברים את החלקים השונים בשביל ליצור את צורת האלמוג המקורית.

ואם אתם תוהים גם לגבי חוף האלמוגים באילת- מסתבר שיש גם פרויקט ישראלי מקביל. בטכניון עובדים על הדפסת אלמוגים שעשויים להשאיר את האלמוגים בארץ גם לדורות הבאים.

רוצים עוד? כתבות חדשות כל יום בנוער ערוץ 7- המקום בשבילכם!