התחזית האופטימית של ממציא החיסון

אוגור שאהין, ממציא החיסון לקורונה, טוען כי "עד החורף הבא החיים כבר יחזרו למסלולם" וכי החיסון יקטין בחצי את מספר הנדבקים.

ניסן צור - ערוץ 7 , כ"ח בחשון תשפ"א | עודכן: 22:09

חיסון לקורונה. אילוסטרציה
חיסון לקורונה. אילוסטרציה
צילום: ISTOCK

ממציא החיסון לקורונה עם תחזית אופטימית במיוחד לחודשים הקרובים.

לדברי אוגור שאהין, מייסד חברת הביוטכנולוגיה הגרמנית BioNTech שפיתחה את החיסון ביחד עם חברת פייזר, החיסון יקטין לפחות בחמישים אחוזים את מספר הנדבקים בקורונה, וכי עד החורף הבא החיים כבר יחזרו למסלולם הרגיל כפי שהיו לפני התפרצות המגיפה.

בראיון לתוכנית של אנדרו מאר ברשת BBC, אמר שאהין כי "אני בטוח מאוד שההעברה בין אנשים תצטמצם בעזרת חיסון כה יעיל. אולי לא ב-90 אחוזים, אולי ב-50 אחוזים, אבל אסור לנו לשכוח שגם זה יכול לגרום להפחתה דרמטית של התפשטות המגפה".

הוא סיפר כי אם הכל יתקדם כצפוי, פייזר וחברת BioNTech יתחילו לשווק את החיסון למדינות שונות בעולם כבר בסוף השנה הנוכחית ותחילת השנה הבאה, ושתי החברות מקוות לספק מעל ל-300 מיליון מנות חיסון עד אפריל בשנה הבאה ולעצור את התפשטות המגיפה בעולם.

"הקיץ יסייע לנו מכיוון ששיעור ההדבקה יירד בקיץ, ומה שחיוני לחלוטין הוא שנקבל שיעור חיסונים גבוה עד או לפני הסתיו והחורף בשנה הבאה. פירוש הדבר שכל חיסון חייב להתבצע לפני הסתיו הבא. אנו בטוחים שזה יקרה מכיוון שמספר חברות חיסונים התבקשו להגדיל את ההיצע, כך שיהיה לנו חורף רגיל בשנה הבאה", אמר שאהין לתוכנית של BBC.

לטענתו המדענים יבינו טוב יותר עד כמה יעיל החיסון בהקטנת ההדבקה מאדם לאדם בעוד מספר חודשים לאחר שינתנו החיסונים הראשונים, ובנוגע לשאלה לכמה זמן יהיה יעיל החיסון החדש אמר שאהין כי "יתכן ונצטרך לקבל את החיסון בכל שנה, בכל שנה שנייה או בכל חמש שנים. זה תלוי בתגובה הנוגדנית".

על השאלה כיצד חגג יחד עם אשתו אוזלם טורצ'י, השותפה איתו בחברת הביו-טכנולוגיה את הפיתוח המשותף של החיסון לקורונה, אמר שאהין בחיוך כי "ישבנו ושתינו תה ביחד. זה לא רק מנהג בריטי אלא גם טורקי".