גם צה"ל צריך לצאת מהסגר

הגיע הזמן שישראל תעשה בית ספר לארגוני הטרור בעזה ולא ההפך.

דב טרכטמן , כ"ח בחשון תשפ"א

גם צה"ל צריך לצאת מהסגר-ערוץ 7
דב טרכטמן
צילום: באדיבות המצולם

באמצע הלילה בין שבת לראשון שוב בוצע ירי רקטי מעזה שכוון למרכז הארץ, ובנס לא נרצח אף אדם.

הבעיה היא ששוב הירי זוכה לקול ענות חלושה. אפילו הודעת דובר צה"ל אנמית – לא מטילים אשמה על אף ארגון טרור, לא טורחים אפילו "להשוויץ" עם איזו תמונת סטילס או סרטון מה"תגובה". ולמעשה נראה שעד שעות הצהריים כולם נמנמו להם בנחת.

אנו תושבי הדרום כבר התרגלנו למציאות בה מחבלים מעזה משגרים רקטות לעבר ישראל שזוכה לרוב לתגובה מביכה, אם בכלל. בשנתיים האחרונות זה מורגש יותר מתמיד וההתנהלות הזו נמאסה כבר ממזמן. הפעם גם תושבי המרכז שהיו שקטים ושאננים בשנים האחרונות יצטרכו להשלים עם הרפיסות הזו מול ארגוני הטרור שמאיימים לרצוח אותם.

נדמה שממשלת ישראל תקועה בפרדיגמה של אדישות ורפיסות מול הטרור ומתקשה להתפכח. הרי גם בעת שראש הממשלה חתם על הסכמי שלום עם מדינות מהמפרץ על רקע הבית הלבן בוושינגטון, הדרום חטף טילים וספג פצועים. זה נראה כאילו זה היה מזמן אבל זה היה לפני כחודשיים. ומה השתנה בחודשיים האלה? לא הרבה. האיומים של ישראל נשארו אותם האיומים, ואף אחד לא לוקח אותם ברצינות.

אבל ישראל יכולה וחייבת להתפכח. בידיה של ישראל מגוון מנופי לחץ שהיא יכולה לנצל כדי להחליש את ארגוני הטרור, לפגוע ביכולתם הצבאית וגם ללחוץ עליהם להביא לשחרור הבנים הביתה. חשוב לזכור שדווקא בעת הזו ישנם תנאים אידיאליים לכך. החמאס שרוי במשבר חריף. החמאס מתמודד עם משבר בריאותי שגדול עליו, כי החמאס יודע לנהל ארגון טרור ודיקטטורה קטנה אבל לא יודע לנהל בריאות ציבור. הם לא השקיעו בפיתוח הרפואה בעזה וחלק ממערכי הרפואה בעזה בכלל נתמכים על ידי גורמים זרים. ישראל יכולה להתנות מעבר סיוע רפואי או מתן תגבורת רפואית כלשהי בפירוק מחרטות הנשק, השמדת מצבורי תחמושת ורקטות ועוד.

החמאס שהוא ארגון טרור שמן ובזבזן הוביל את הרצועה למשבר כלכלי, והם רוצים לסחוט עוד כספים שיועברו אליהם מקטאר. ישראל יכולה לנצל את המשבר הכלכלי הזה ולשחק עם שאלטר הכספים, כדי לאלץ את חמאס לעשות ויתורים נוספים, הסגרת מחבלים שמעורבים בפיגועים, או לתמרץ התנהגות חיובית יותר, למשל הקלות הומניטריות עבור הישראלים הנמצאים בעזה על ידי עירוב בנות הברית החדשות במפרץ בשיפור הרצועה.

ולמרות כל ההצגות שיש מדי מספר חודשים, חמאס מסוכסך עם הפת"ח ועם הג'יהאד כשכולם משחקים במשחק סכום אפס על ראשם של הפלסטינים. ישראל יכולה למנף את הסכסוכים הפנימיים האלה לצרכיה.

דווקא בעת הזו, כשחמאס נמצא במשבר חריף כזה, שמורכב מבעיות רבות וקשות כל כך, בעוד שבבית הלבן לישראל עדיין יש בעל ברית נלהב, ומעמדה של ישראל במזרח התיכון עולה ומעמדו של חמאס נשחק, זה הזמן המושלם להשתמש במנופי הלחץ השונים, גם אלו שלא הוזכרו כאן, כדי לשנות את המצב בשטח וכדי לשחרר את הבנים המוחזקים בעזה. להחליש את הטרור זה טוב לישראלים, זה טוב לערבים וזה טוב למזרח התיכון.

אבל אסור להנהגה שלנו לשכוח שגם יש אפשרות אחרת, ושלצה"ל ומערכת הביטחון ישנם כלי הרתעה רבים שבהם אפשר להשתמש, תגובה צבאית הכוללת חיסולים ופגיעות ממוקדות במטרות צבאיות של חמאס, סגירת מעברי הסחורות, הפסקת הזרמת דלקים, ביטול היתרי כניסה ועוד. ישראל יכולה להציג תגובה נחושה וחזקה ולהשאיר חותם הרתעתי אזורי שיפחיד את כל אויביה של ישראל. הגיע הזמן שגם צה"ל יצא מהסגר.

דב טרכטמן הוא מנהל הדיגיטל של תנועת אם תרצו ותושב שדרות